Leasing maszyn rolniczych – informacje i porady
Zakup nowej maszyny rolniczej wiąże się z niemałym wydatkiem, gdyż jak można zauważyć oferowany na rynku sprzęt jest dosyć drogi. Z tego też powodu co raz więcej rolników poszukuje alternatyw. Sprawdzonym rozwiązaniem jest leasing, który obejmuje maszyny rolnicze, które mogą prezentować przeróżne właściwości. Aktualnie bowiem praktycznie każda maszyna i urządzenie rolnicze może zostać objęta leasingiem.
W dobie dynamicznego rozwoju i ciągłej modernizacji gospodarstw rolnych taka forma finansowania staje się co raz bardziej popularna. Nadal jednak pojawia się wiele pytań i wątpliwości co do tego czy rozwiązanie to jest bezpieczne i korzystne. Aby odpowiedzieć na takie rozterki przygotowano poniżej szczegółowy przewodnik po temacie leasingu maszyn rolniczych. Zatem czas na lekturę!
Rodzaje leasingu i ich warunki
Firmy leasingowe, które proponują rolnikom i przedsiębiorcom korzystne leasingi maszyn oferują przeróżne warianty i rozwiązania w tym zakresie. Otóż do wyboru jest na przykład leasing operacyjny, leasing finansowy czy też po prostu pożyczka finansowa. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są: leasing finansowy oraz operacyjny. Oba warianty różnią się od siebie pewnymi zasadami. Leasing obejmujący maszyny rolnicze powinien zostać dopasowany w sposób indywidualny do każdego rolnika.
Leasing operacyjny – na czym polega?
W przypadku leasingu operacyjnego rolnik zmuszony jest wpłacić pewną kwotę pieniędzy jako wpłatę początkową na konto firmy leasingującej. Następnie co miesiąc należy uiszczać opłaty ratalne. Dodatkowo zakupione w ten sposób maszyny rolnicze należą przez cały okres leasingu do firmy jednak po zakończeniu spłaty rolnik ma prawo wykupić sprzęt na własność.
A jak wygląda leasing finansowy?
W przypadku leasingu finansowego rolnik staje się od razu właścicielem maszyny z chwilą, gdy zapłaci ostatnią ratę. Ponadto rolnik nie ponosi kosztów związanych z opłatą wstępną. Różnica polega jednak na tym, że w tym przypadku rolnik zmuszony jest do wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Warto przyjrzeć się także wymaganiom do do rozliczania podatku i VAT-u.
Jaka forma leasingu maszyn rolniczych jest lepsza?
To, która forma leasingu okaże się być lepszą dla danego rolnika jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy brać możliwości finansowe, rodzaj rozliczania się z Urzędem Skarbowym, potrzeby własne, a także wymagania. Leasing maszyn rolniczych bez względu na warunki jest bardzo korzystną formą finansowania, gdyż rolnik ma dzięki temu szansę na szybki rozwój własnego gospodarstwa.
Artykuł przygotowany we współpracy z Eszyby.pl – profesjonalny sklep z szybami do maszyn rolniczych.