5 błędów, których należy unikać, kupując ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie auta wydaje się prostą sprawą. W rzeczywistości stosunkowo łatwo popełnić błąd, zarówno w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i kupując ubezpieczenie Autocasco. Oto 5 popularnych błędów, których należy unikać.
1. Przepłacanie za ubezpieczenie
Warto pamiętać, że zakres polisy OC jest dokładnie regulowany ustawowo. Oznacza to w praktyce, że w każdym towarzystwie kierowcy przysługuje dokładnie taki sam zakres ubezpieczenia. Szukając wyłącznie polisy OC bez dodatkowych benefitów, warto kierować się po prostu ceną. Kierowcy, którzy nie zapoznają się z wszystkimi ofertami dostępnymi na rynku mogą sporo przepłacić. W tym kontekście bardzo przydatnym narzędziem jest porównywarka ubezpieczeń, na przykład KioskPolis.pl. Wystarczy wypełnić formularz dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.
Zapewnia to dostęp do ofert wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Każdy kierowca znajdzie tam najkorzystniejszą polisę ze swojego punktu widzenia. Czy warto kierować się wyłącznie ceną? Istnieją wyjątki od tej reguły. Czasami lepiej nieco dopłacić do ubezpieczenia OC, aby uzyskać:
- darmową Zieloną Kartę,
- możliwość bezpośredniej likwidacji szkody,
- podstawowy pakiet Assistance,
- dodatkowe ubezpieczenie opon.
2. Podwójne OC
Błędem, który zdarza się mniej doświadczonym kierowcom, jest podwójne OC. Do takiej sytuacji może dojść w dwóch przypadkach:
- kierowca nabył auto używane, jednak nie zrezygnował z dotychczasowego ubezpieczenia przed zakupem kolejnego,
- umowa została automatycznie przedłużona (co następuje dzień przed jej końcem), a kierowca kupił OC w innym towarzystwie.
Dopóki właściciel nie zauważy swojego błędu, składki za kolejne dni są naliczane, co oznacza, że kierowca będzie zobowiązany do zapłaty. W takiej sytuacji należy natychmiast zrezygnować z poprzedniej polisy.
3. Źle dobrany pakiet Autocasco
Błędy można popełnić również, kupując polisę Autocasco. Zakres ochrony należy ściśle dopasować do swoich potrzeb. Jeśli auto cały czas jest garażowane, ubezpieczenie od kradzieży nie jest tak bardzo istotne. Z drugiej strony poruszając się samochodem po dużym mieście, ponosimy większe ryzyko stłuczki, więc AC powinno wówczas obejmować naprawę auta. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom, czytając dokument OWU.
4. Niedoubezpieczenie pojazdu
Kolejny błąd dotyczący polisy AC polega na niedoubezpieczeniu pojazdu, czyli podaniu jego zbyt niskiej wartości. Właściciel polisy może wówczas spodziewać się niższego odszkodowania, nieadekwatnego do poniesionych strat. Z drugiej strony wartości pojazdu nie warto zawyżać. Ubezpieczyciel i tak wyliczy wartość szkody, kierując się wartością pojazdu w dniu zaistnienia zdarzenia objętego ochroną.
5. Brak informacji o młodym kierowcy
Właściciele samochodów zapominają niekiedy, że auto prowadzić będą również ich dzieci lub inni młodzi i mniej doświadczeni kierowcy. W gruncie rzeczy fakt ten ma niewielki wpływ na wysokość składki, ale może okazać się kluczowy przy wypłacie odszkodowania. Ubezpieczyciel potraktuje brak zgłoszenia młodego kierowcy do ubezpieczenia jako zatajenie i odmówi likwidacji szkody.
Ubezpieczenia zapewniają kierowcom należyty spokój, jednak warto kupować je z głową, aby rzeczywiście okazały się pomocne i aby nie przepłacać!