Kredyt na samochód z wkładem własnym
Kredyt zaciągany w celu zakupu samochodu to kredyt celowy, który jest najczęściej tańszy od tego na dowolny cel. Większość banków za korzystne warunki stawia jednak pewne ograniczenia. Kredytobiorca zobowiązany jest na przykład do wniesienia wkładu własnego o określonej wartości.
Kredyt samochodowy to kredyt celowy
Klient banku zaciąga zobowiązanie kredytowe na konkretny cel. W tym przypadku musi udokumentować nabycie auta. Zdarza się, że cała transakcje przebiega w ogóle bez udziału kredytobiorcy – bank przesyła środki bezpośrednio do sprzedającego pojazd, a kredytobiorca musi spłacać jedynie raty.
Kredyt samochodowy jest więc kredytem celowym. Dzięki temu jest udzielany na o wiele bardziej korzystnych warunkach. Sam kredytobiorca staje się dla instytucji bankowej wiarygodny i wypłacalny, bo samochód staje się dodatkowym zabezpieczeniem w razie problemów finansowych osoby, która kredyt zaciągnęła. Zawsze można go sprzedać, by zyskać środki na całkowitą spłatę zaciągniętego zobowiązania.
Dodatkowe zabezpieczenie kredytu
Wkład własny ma być zabezpieczeniem kredytu. Niektórzy traktują konieczność wniesienia własnych środków w to zobowiązanie jako „zło konieczne”. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z zupełnie innej strony. Każda wartość wpłacona w ramach kredytu pomniejsza go. Finalnie kredytobiorca uzyska niższe do spłaty raty i niższe koszty całkowite kredytu.
Możliwość wpłaty wkładu własnego pokazuje również, że kredytobiorcę stać na regularną spłatę rat. Jego zdolność kredytowa wzrasta.
Wkład własny a wpływ na decyzję kredytową
Nie wszystkie banki wymagają wniesienia wkładu własnego. Niektóre uzależniają jego wysokość od pojazdu, jaki ze środków kredytowych ma być pozyskany. Czasem nie jest on wymagany w przypadku samochodów zupełnie nowych, które dopiero wyjeżdżają z salonu. Niejednokrotnie wkład własny nie jest też potrzebny, kiedy auto jest młode, kilkuletnie.
Liczy się również jego wartość. Niektóre banki ustalają brak wkładu własnego dla pojazdów do określonej kwoty. Inne będą żądać takiego zabezpieczenia zawsze – czasem będzie to 50%, 25% albo 10% wartości całego zobowiązania. Jeśli potencjalny kredytobiorca nie posiada takich oszczędności, nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej.
Finansowe wsparcie ze strony banku
Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy może być udzielany osobom prywatnym oraz firmom. W obu przypadkach to indywidualne ustalenia poszczególnych banków będą miały wpływ na konieczność bądź zwolnienie z obowiązku wnoszenia wkładu własnego.
Pamiętajmy jednak, że zawsze wtedy, kiedy kredytobiorca dysponuje środkami na wkład własny, może liczyć na lepsze warunki ze strony banku. Finalnie taki kredyt będzie tańszy. Nie tylko dlatego, że zmniejszy się jego wartość, ale bank może obniżyć oprocentowanie i zrezygnować z pobierania wysokiej prowizji za uruchomienie kredytu. Wszystkie te kwestie należy brać pod uwagę, przeglądając zestawienia ofert najlepszych banków, które oferują kredyty samochodowe.