Kosmetologia lekarska i medycyna estetyczna, czy to studia dla Ciebie?
Medycyna estetyczna- nowa moda czy stały trend?
Jeszcze kilka lat temu dziedzina medycyny estetycznej traktowana była po macoszemu, a osoby korzystające z zabiegów z tej dziedziny nie przyznawały się do tego, traktując temat za wstydliwy. Samo podejście do medycyny estetycznej i kosmetologii lekarskiej uległo zmianie. Wzrosło zainteresowanie samymi usługami z tych dziedzin, dlatego też miejsce pracy znajdą absolwenci studiów w tej dziedzinie. Czy warto podjąć studia w tej dziedzinie, jak one wyglądają i jakie szanse pracy będą mieć absolwenci studiów z zakresu medycyny estetycznej?
Studia- tak czy nie?
Zacznijmy od tego, że medycyna estetyczna jest interdyscpliną kosmetologii. Studia w tej dziedzinie są więc najczęściej spotykane w formie studiów podyplomowych, będących kolejnym etapem kształcenia w zawodzie kosmetologa czy lekarza. W zdecydowanej większości przypadków studia te kładą szczególny nacisk na umiejętności praktyczne, dzięki czemu lekarz czy kosmetolog pracujący w przyszłości w tym zawodzie zdobędzie praktyczną wiedzę, umożliwiającą mu sprawną pracę w zawodzie.
Jakie zagadnienia najczęściej obejmują studia z medycyny estetycznej? Najczęściej w programie studiów można znaleźć takie zagadnienia jak dermatologia, endokrynologia, farmakologia, a także medycyna estetyczna jako jeden z przedmiotów kształcenia, stomatologia estetyczna, wybrane zagadnienia z dziedziny psychologii, kosmetologia czy podstawy chirurgii plastycznej. Nauka w wyżej wymienionych dziedzinach daje umiejętności wykonywania zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej oraz daje możliwości pracy w gabinetach medycyny estetycznej. Jak więc widać, studia w tym zakresie są raczej etapem kształcenia w zakresie podyplomowym, szansę na zdobycie tego zawodu mają więc magistrowie studiów z medycyny czy też kosmetologii lekarskiej.
Miejsca pracy po studiach
Posiadając dyplom ze studiów z dziedziny medycyny estetycznej lub kosmetologii medycznej mamy szansę na pracę w gabinetach medycyny estetycznej lub profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, oferujących zabiegi w oparciu o medycynę. Są to placówki różniące się od typowych gabinetów kosmetycznych, a same zabiegi wykonywane w tych lokalach są nieco droższe. Z racji tego typowy lekarz medycyny estetycznej może liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych, w większych miastach kwota ta może się wahać w przedziale nawet między siedem, a dziesięć tysięcy złotych miesięcznie.
Perspektywy zawodowe
Popyt na usługi z dziedziny medycyny estetycznej wzrasta, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej oraz profesjonalnej kosmetologii, które oferują profesjonalne zabiegi upiększające. Nowo powstałe gabinety stają się miejscami pracy dla przyszłych fachowców w tej dziedzinie, a zarobki proponowane w tej dziedzinie są naprawdę zadowalające. Można również zainwestować i otworzyć samodzielną działalność. Warto jednak wiedzieć, że zanim podejmiemy pracę w zawodzie, konieczne jest wyższe wykształcenie, które zajmuje kilka lat i wymaga wiele wysiłku.
W artykule wykorzystano materiały pochodzące z serwisu http://vesuna.pl/
To jest przyszłość, a pewno nie chwilowy trend, dlatego myślę, że warto w to iść.
W moim mieście https://bmqmed.pl/piekno/medycyna-estetyczna jest bardzo popularna i wiele kobiet korzysta z tego typu zabiegów. Moim zdaniem wszystko w normie dozwolone.