Komputery przemysłowe – czy w XXI wieku są nadal potrzebne?
Historia komputera przemysłowego rozpoczyna się wkrótce po drugiej wojnie światowej, wraz z wynalazkiem tranzystora z 1947 roku. Dzięki temu duże elektroniczne maszyny stały się możliwe do wykonania i użytku, co doprowadziło do rozwoju komputera, jaki znamy dzisiaj.
W następnych dziesięcioleciach komputery były używane przez wojsko, w ramach programów kosmicznych, a także do zastosowań komercyjnych. Jednym z najbardziej znanych komputerów komercyjnych był LEO, Lyons Electronic Office, używane przez Lyons Company do kontroli zapasów, listy płac i innych aplikacji.
Ważnym elementem komputerów przemysłowych jest programowalny sterownik logiczny, czyli PLC, służący do automatyzacji produkcji i procesów. W ostatnich latach mocno go ulepszono i stworzono bardziej nowoczesny programowalny sterownik automatyki, opracowano technologię dzięki której już właściwie żaden przemysł nie wyobraża sobie dnia pracy bez użycia niezawodnych komputerów przemysłowych.
Komputer przemysłowy, jaki znamy dzisiaj, pojawił się w latach osiemdziesiątych, wraz z boomem komputerów domowych spowodowanym przez małe, niedrogie komputery osobiste. Komputery przemysłowe są bardziej wytrzymałe niż komputery domowe, przeznaczone do użytku w środowiskach, które mogą być bardzo „gorące, zimne, zakurzone lub mokre”, a ich oprogramowanie nie wymaga aktualizacji tak często, jak w przypadku komputera domowego. Pojemność komputerów przemysłowych można zwiększyć, dodając karty kompatybilne z nimi.
Komputery przemysłowe są często używane na hali produkcyjnej, gdzie kontrolują procesy i produkcję. Przemysł motoryzacyjny jako jeden z najwcześniejszych wprowadził komputery przemysłowe i robotykę do swojej branży i oczywiście nadal intensywnie korzysta z tej technologii.
Oprócz sterowania urządzeniami produkcyjnymi, komputer przemysłowy może być używany między innymi do:
- monitorowania procesów
- pozyskiwania i analizowania danych
W dzisiejszej branży, w której trzeba obsługiwać coraz bardziej skomplikowane procesy, a szybka produkcja jest niezbędna do utrzymania konkurencyjności – komputery przemysłowe mają już swoje stałe i szanowane miejsce. Dlatego zastosowanie komputera przemysłowego dzisiaj jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Posiadanie sprzętu, który dobrze współpracuje z przeznaczonymi do rozwijania przemysłu operacjami, przy zachowaniu wydajności operacyjnej ma kluczowe znaczenie w operacjach we właściwie każdej branży. Dzięki systematycznemu podejściu można skrócić czas przetwarzania i jednocześnie wyeliminować problemy w każdym typie produkcji.
Dlatego właśnie budowa przemysłowej stacji roboczej w której centralnym punktem są komputery przemysłowe . To może być świetnym rozwiązaniem dla zakładów przetwórstwa wszelkiego rodzaju. Konstrukcja komputera tego rodzaju jest przeznaczona dla środowisk pracy, które mają rygorystyczne wymogi – również sanitarne. Ponadto komputery przemysłowe i inne urządzenia peryferyjne można wygodnie zainstalować na tych stacjach roboczych. Dzięki temu wszyscy korzystający z tego wysoce zaawansowanego rozwiązania mogą łatwo pracować i obsługiwać wymagane funkcje, bez kłopotów związanych na przykład ze splątanymi kablami.