Kołobrzeg – miasto doświadczone, miasto atrakcyjne!
Kołobrzeg to miasto administracyjne w powiecie kołobrzeskim w województwie zachodniopomorskim. Leży u ujścia rzeki Parsęty, gdzie wpływa do Morza Bałtyckiego. To duży nadmorski kurort i centrum spa.
Port morski w Kołobrzegu pełni funkcję terminalu towarowo-pasażerskiego, portu rybackiego i przystani jachtowej. Uzdrowisko w Kołobrzegu ma charakter nizinnego uzdrowiska morskiego z typowym nadmorskim klimatem, na który wpływa morze.
Charakterystyczną cechą tego klimatu są silne wiatry lądowe i wzdłuż wybrzeża. Ta kombinacja wiatrów jest bardzo korzystna z terapeutycznego punktu widzenia. Niosą ze sobą wysoki poziom ozonu nasyconego cząsteczkami jodu. Podstawowymi elementami uzdrowiska Kołobrzeg są klimat i złoża solanki i błota. Lecznicze błoto z tego regionu jest produktem eksportowym i jest wykorzystywane w kilku innych polskich uzdrowiskach.
Kołobrzeg dawniej
Kołobrzeg jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Ufortyfikowana osada stała tutaj już w VIII wieku. Do 1255 r. Miasto uzyskało prawa miejskie i było ośrodkiem produkcji soli, handlu i rybołówstwa, a do XIV wieku było członkiem Bałtyckiej Ligi Hanzeatyckiej. Książęta brandenburscy przejęli miasto i natychmiast zamienili się w fortecę. Od tego czasu miasto zaczęło podupadać, a Rosjanie zdobyli je podczas wojny siedmioletniej.
Armie Napoleona obległy Twierdzę Kołobrzeg w 1807 r., wytrwały aż do podpisania traktatu pokojowego kończącego wojnę. Na polecenie króla Prus w 1872 r. Fortyfikacje miasto było stopniowo rozbierane, co zmieniało jego charakter.
Podczas I wojny światowej sanatoria i domy wakacyjne przekształciły się w ogromny szpital wojskowy. Bitwa o Kołobrzeg pod koniec II wojny światowej zniszczyła ponad 95% miasta i wszystkich obiektów uzdrowiskowych.
Kołobrzeg jako kurort nadmorski
Jako nadmorski kurort miasto przyjęło gości z XIX wieku. Wzorowany na angielskich kurortach Kołobrzeg sprawił, że również i w Polsce modne stało się kąpanie w morzu, ponieważ pojawiło się przekonanie, że doprowadziło to do poprawy zdrowia i samopoczucia, co w niedługim czasie zmieniło negatywne podejście do korzystania z wody morskiej w tej formie. Wykorzystanie solanki ze źródeł naturalnych w uzdrowiskach w Kołobrzegu sięga 1830 roku i sprawiło, że jest bardzo popularna nadmorska miejscowość, ponieważ inne nadmorskie uzdrowiska zaczęły Kołobrzeg wykorzystywać do tego celu – importując jego tak obfite zasoby.. Modernizacja kurortu przyniosła nowe inwestycje po 1872 roku i budowę obiektów terapeutycznych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą, co spotęgowało znajdujące się tam atrakcje Kołobrzeg .
Miarą przyszłych aspiracji tego uzdrowiska był wybudowany w 1899 roku ekskluzywny ośrodek leczniczy, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt tamtych czasów, zwany Pałacem Przybrzeżnym. Ten jeden obiekt spełnił wszystkie kryteria nowoczesnego uzdrowiska i stał się wzorem dla innych ośrodków i jest tak aż po dziś dzień. Kołobrzeg zaprasza już od dawna – nie obniżając poziomu atrakcji.