Kierownik budowy – kto odpowiada za jego obecność?

builder

Kierownik budowy to osoba, która zajmuje się realizacją wszystkich zadań na budowie. To kierownik budowy sprawuje pieczę nad całością i w związku z tym musi być tam nieustannie obecny – bowiem jakże w inny sposób kontrolować pracę wykonawców i to co dzieje się na placu budowy? Kierownicy budownictwa, zwani też generalnymi wykonawcami lub zarządzającymi projektami, nadzorują i przyznają też środki na dowolną liczbę projektów budowlanych, od domów i budynków po mosty i wieżowce.

Menedżerowie budowlani, czyli kierownicy są od samego początku częścią procesu budowlanego, muszą ściśle współpracując z architektami i inżynierami, aby opracowywać szczegółowe plany projektu, przygotowywać harmonogramy projektu, ustalać koszty materiałów i pracy, negocjować i wynajmować podwykonawców i pracowników, pilnować zezwoleń i upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem. W odniesieniu do dużych projektów menedżerowie budynków mogą pracować nad konkretnymi projektami w połączeniu z innymi menedżerami budownictwa.

Umiejętności wymagane od kierownika budowlanego

• Umiejętności analityczne: kierownicy budowy muszą być dobrzy w planowaniu dużych projektów wielopoziomowych.
• Podejmowanie decyzji: kierownicy budowy muszą podejmować wiele decyzji, takich jak zbieranie podwykonawców, materiałów, farb i innych.
• Umiejętności zarządcze: szef na miejscu, menedżerowie budynków muszą prowadzić ich drużyny, a także motywować ich do pracy.
• Komunikacja: dobre umiejętności w zakresie pisania i mówienia są potrzebne kierowcom budowlanym podczas komunikowania się z pracownikami, pisania propozycji, podwykonawców, zamawiania materiałów i obsługi klientów.
• Umiejętności techniczne: kierownicy budownictwa muszą poznać metodykę konstrukcyjną, przeczytać plany i zrozumieć inne techniczne aspekty budowy.
• Zarządzanie czasem: terminy mają decydujące znaczenie w budownictwie. Kluczową częścią pracy jest zapewnienie, że wszystko będzie realizowane na czas, a płynne poruszanie się do przodu działań zawsze będzie miało miejsce i…

… dlatego właśnie kierownik musi pozostać na placu budowy bez zmian. Kto jednak tego dopilnuje? To ważne pytanie, tym bardziej iż większość mądrych inwestorów zabezpiecza się w ten sposób, że zawierają w umowie zapis iż kierownik budowy jest zobowiązany do obecności na placu.

Kto tego dopilnuje?

Przecież sam inwestor nie będzie codziennie przebywał na placu budowy, aby patrzeć czy kierownik w prawidłowy sposób wykonuje swoje obowiązki. Zwykle zajmuje się tym specjalnie wynajęty inspektor nadzoru inwestorskiego, to do jego obowiązków należy codzienne wizytowanie budowy -w tym między innymi sprawdzanie tego właśnie czy jest tam obecny kierownik budowy. Dodatkowym zabezpieczeniem realizacji warunków zawartych w umowie oraz tego, iż plan budowy odbywa się zgodnie z planem jest fakt, iż inspektor budowy po skończonym dniu pracy jest wypełniany wpisami specjalny dziennik budowy, gdzie uściślone są “na bieżąco” wszystkie zadania, które zostały wykonane w ramach budowy. To bardzo dobre i zwykle sprawdzające się rozwiązanie.

Opracowano wspólnie z serwisem Lecadom.pl – projekty domów z keramzytu