Kiedy i jak starać się o podwyżkę w pracy?
Praca to przede wszystkim sposób na zarabianie pieniędzy i nie ma niczego złego w tym, że każdy z nas chciałby otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Jeśli pragniesz podreperować domowy budżet, to masz przed sobą dwa rozwiązania: albo biernie czekać, aż szef sam zaproponuje Ci podwyżkę, albo wywalczyć ją samodzielnie na drodze negocjacji. Drugi sposób jest trudniejszy, lecz finalnie zdecydowanie bardziej się opłaca. Sprawdź kiedy najlepiej starać się o podwyżkę i jak zrobić to skutecznie.
Wykorzystaj dobry moment
Przeglądając oferty pracy często można natknąć się na informację o tym, że firmy oferują przejrzysty system awansów. Wyższe stanowisko to oczywiście wyższa pensja, ale zanim zdobędziesz kolejny szczebel kariery, możesz sam zawalczyć o większe pieniądze. Jeśli udało Ci się zrealizować zadanie, które przyniosło firmie znaczący zysk, możesz od razu pukać do gabinetu szefa i zapytać wprost o podwyżkę. Zdobycie nowych kwalifikacji czy umiejętności również będzie mocnym argumentem przemawiającym za wyższym wynagrodzeniem.
Zorientuj się, jaka jest kondycja finansowa firmy. Jeśli przedsiębiorstwo dobrze prosperuje, to szansa na podwyżkę zdecydowanie wzrasta. W przeciwnym wypadku nie warto podejmować tego tematu i po prostu poczekać na lepsze czasy. O podwyżkę trzeba również zapytać zanim firma zakończy prace nad przyszłorocznym budżetem, który może, ale nie musi uwzględniać wzrostu wynagrodzeń.
Jak powiedzieć szefowi o swoich planach?6
Najlepszym sposobem będzie szczera rozmowa z szefem, na którą wcześniej trzeba się umówić. Ustalcie wspólnie czas, miejsce i temat spotkania. To ważne, aby każdy z was mógł się do niego odpowiednio przygotować. Nigdy nie rozpoczynaj rozmowy o podwyżkę na korytarzu, kiedy obładowany obowiązkami szef akurat spieszy się na ważne spotkanie. Takie podejście na pewno nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Spokojna, rzeczowa rozmowa oparta o twarde argumenty to klucz do sukcesu. W trakcie spotkania lepiej odstawić emocje na bok i skupić się wyłącznie na swoich mocnych stronach. Agresywne, roszczeniowe nastawienie przyniesie więcej szkody niż pożytku.