Kiedy hobby staje się pracą? Malarstwo

Wielu artystów, jak sami twierdzą, zaczyna swoją przygodę z malarstwem kiedy chcą przenieść na coś swoje emocje. W ich przypadku jest to oczywiście płótno czy inny materiał na którym malują. Wielu z nich często inspiruje się wydarzeniami czy napotkanymi przez nich sytuacjami życiowymi co również chcą utrwalić. Z czasem staje się to ich hobby i zaczynają malować coraz więcej obrazów. W życiu malarza przychodzi taki moment kiedy ktoś z bliskiego otoczenia uświadamia mu, że to co robi jest naprawdę dobre i warto się tym podzielić z szerszą publicznością. Jednak najbardziej przemawia to do niego kiedy taką opinię wydaje ktoś obcy, przypadkowy. W takim momencie artyści biorą do siebie te słowa i podchodzą do swojego hobby jak do pewnego pomysłu na siebie, swoje życie.

 

Talent czy ciężka praca?

Patrząc na życiorysy znanych malarzy możemy zauważyć, że każdy z nich miał talent do rysowania. To jednak nie wszystko. Większość z nich, jak np. Leonardo Da Vinci, pobierało nauki od profesjonalistów. Opierając się dalej na przykładzie Da Vinciego, z jego życiorysu możemy dowiedzieć się, że nauk udzielał mu słynny malarz i rzeźbiarz, Andree del Verrocchia. Zobowiązał się nauczyć adepta zasad perspektywy, rysowania postaci. Zanim Leonardo przystąpił do malowania musiał zgłębić technikalia tego procesu: poznać właściwości różnych gatunków drewna (topoli, orzecha, gruszy, jarzębu) używanych na tak zwane podobrazie. To jeden z przykładów, który mówi, że talent to nie wszystko, a każdy potrzebuje nauk aby doprecyzować i udoskonalać swoje prace. Nigdy nie wątp w siebie i rozwijaj się w tym, w czym jesteś dobry.

Patrząc z innej strony czyli poprzez talent, postanowiłam zasięgnąć informacji u źródła. Zapytałam więc młodych artystów, którzy pokazują w sieci swoje dzieła, jak było w ich przypadku. Spośród wielu podobnych odpowiedzi, które mówiły o naukach w szkołach czy lekcjach indywidualnych, jedna z młodych artystek napisała:

“Maluje od dziecka, na plastykę chodziłam tylko w podstawówce, a później tylko rok do liceum plastycznego, ponieważ po roku zmieniłam szkołę. Jestem głównie samoukiem, ale inspiruje się czyimiś pracami. Próbowałam naśladować obrazy innych i w taki sposób nabyłam umiejętności i wypracowałam swój styl. Uważam, że jeśli decydujemy się na naukę malarstwa powinniśmy dostosować się do zasad, które narzuca nam szkoła, a w mojej opinii nawet w martwej naturze swoją kreską można oddać dużo siebie, bo sama kreska w wykonaniu różnych osób, nigdy nie będzie taka sama”. Jak więc widzimy, wszystko zależy od człowieka, ale w malarstwie tak jak w innych dziedzinach, również warto się douczać i kształcić.

 

Cena obrazów młodych artystów

Obrazy młodych artystów znajdziemy już za kilkaset złotych, co nie oznacza, że są słabe. Na wszystko potrzeba czasu. W galerii sztuki online znajdziemy również obrazy, których cena sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele z nas uważa, że już w tym momencie są to duże kwoty, ale z reguły wartość obrazu rośnie najbardziej po śmierci malarza, gdyż wiemy, że nie namaluje już nigdy nic podobnego. Czyni to nasz obraz unikalnym, niepowtarzalnym. Inwestycja w obrazy ma to do siebie, że w momencie kupna wiemy, że aby mieć z niego zysk musimy poczekać dobrych parę lat. Jest to więc inwestycja, która z pewnością wymaga cierpliwości.

Jak znaleźć wystawcę obrazów?

Jeśli chcesz znaleźć wystawcę, który być może pomoże zrealizować Ci Twoje marzenia o wystawie najprościej będzie poszukać w Google. Pod hasłami ‘galeria sztuki online’ bądź ‘internetowa galeria obrazów’ z pewnością znajdziesz galerię online, z którą będziesz mógł rozpocząć współpracę. Dodatkowo masz możliwość wyszukania wernisaży, które w dzisiejszych czasach odbywają się zarówno jako wydarzenia online, jak i offline. To jedna z najbardziej popularnych możliwości w dzisiejszych czasach, która na wymaga znaczących nakładów finansowych.