Jakimi prawami rządzi się prywatny gabinet stomatologiczny?
Lekarz stomatolog, potocznie nazywany dentysta, to niezwykle ciężki zawód. Zajmuje się on wielorakimi chorobami jamy ustnej. Ogólnie ujmując do głównych jego zadań należy stomatologiczne badanie pacjenta, którego celem jest ocena stanu uzębienia i jamy ustnej, ustalenie odpowiedniego sposobu leczenia, kierowanie na dodatkowe badania, ocena wyników tychże badań, wykonywanie zabiegów stomatologicznych, ale także sprawowanie opieki nad pacjentem w trakcie i po zabiegach, dbanie o sprzęt stomatologiczny, zaopatrywanie gabinetu w potrzebne leki, środki opatrunkowe i materiały stomatologiczne, prowadzenie dokumentacji lekarskiej, jak również uczestniczenie w działalności dotyczącej promocji oraz profilaktyki leczenia zębów i jamy ustnej, niemalże nieustanne dokształcanie się i zdobywanie dalszych umiejętności niezbędnych do prawidłowego wykonywania zawodu.
Państwowa przychodnia czy prywatny gabinet?
Ciężkie studia stomatologiczne to dopiero początek drogi, której celem jest kariera dentystyczna wynagradzana świetnymi zarobkami. Oczywistym jest fakt, iż zaraz po ukończeniu nauki nie można liczyć na zbyt duże pensje. Przez pierwsze lata dentyści pracują najczęściej
w państwowych przychodniach lekarskich, gdzie wprawdzie nie zarabiają zbyt dużo, ale zdobywają cenne doświadczenie. Marzeniem wielu dentystów jest posiadanie własnego gabinetu. Nie jest to jednak takie proste, bowiem zanim dojdzie do jego otwarcia należy spełnić wiele warunków.
Należy podkreślić także, że utrzymanie i prowadzenie gabinetu na wysokim poziomie jest skomplikowane.
Lekarz stomatolog musi bowiem zajmować się nie tylko swoimi pacjentami, ale także wyposażeniem lokalu, zakupem odpowiednich sprzętów, dbaniem o ich stan i czystości, jak również jego promocją. Jasne jest, iż tylko świetnie wyposażony, czysty, zadbany i rozreklamowany gabinet będzie przyciągał pacjentów, nie tylko tych stałych, ale także zupełnie nowych. Poza odpowiednimi warunkami lokalowymi bardzo istotne jest podejście dentysty do pacjenta. Musi on być miły, uprzejmy, opiekuńczy i uśmiechnięty. Powinien być przygotowany na nawet najbardziej wymagających, zestresowanych klientów. Jak wiadomo pozyskiwanie nowych pacjentów gwarantuje sukces finansowy gabinetu lekarskiego. Okazuje się, iż praca w prywatnym gabinecie charakteryzuje się nie tylko wysokimi zarobkami, ale także nieustannymi zajęciami.
Wolnego czasu pozostaje niewiele.
Sytuacja w przychodni państwowej wygląda zupełne inaczej. Stomatolog ma bowiem wyznaczone godziny pracy i zadania, które musi wykonywać. Poza tym przysługują mu dni wolne. Zatem praca jest krótsza, ale liczba pacjentów kilka razy większa. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci za wizyty w państwowych przychodniach nie muszą płacić. W efekcie lekarz ma mniej czasu na indywidualne zajęcie się danym chorym. Może poświęcić mu mniej swojej uwagi. Wart podkreślenia jest fakt, iż zarobki stomatologów są znacznie niższe. To właśnie z tego względu tak wielu stomatologów marzy o rozpoczęciu świadczenia usług w prywatnym zakresie.
W artykule wykorzystano materiały nadesłane przez Gabinety stomatologiczne Kraków.
Dla pacjenta i tak zawsze będzie liczyła się jakość usług i cena a nie przepisy i nazewnictwo prawne 🙂 Mój dentysta Kraków na przykład leczy całą naszą rodzinę od dawna i nawet gdyby nie był to prywatny gabinet to i tak byśmy do niego chodzili ponieważ zależy nam na jego solidności.