Jak zdefiniować kompetencje na potrzeby sesji AC?
Podczas sesji AssessmentCenter, najważniejszym aspektem każdej badanej kompetencji jest jej obserwowalność. Kompetencja nie istnieje w oderwaniu od konkretnych zachowań. Kompetencja to pewne pojęcie scalające różnego rodzaju zachowania. Zatem o kompetencji w sposób pewny możemy jedynie wnioskować na podstawie zbioru obserwowalnych zachowań. Dlatego definicje i opisy kompetencji tworzymy na podstawie obserwacji współwystępujących zachowań.
Ponadto, opisując kompetencje, staramy się kategoryzować zachowania tak, aby konkretne zachowanie było przypisane tylko do jednej kompetencji. Fakt, że kompetencje opisujemy za pomocą zachowań, daje nam możliwość ich obserwacji, a w konsekwencji precyzyjnego pomiaru. Zachowanie, na podstawie którego wnioskujemy o posiadanej kompetencji, nazywamy wskaźnikiem. Każdy wskaźnik powinien odwoływać się do odrębnej kategorii zachowań. Jeśli w opisie wskaźnika odwołalibyśmy się do dwóch (lub więcej) zachowań, to w procesie oceny podczas sesji AssessmentCenter trudno by było zdecydować, które z nich stanowi rzeczywisty punkt odniesienia.
Liczba wskaźników nie powinna przekroczyć siedmiu. Jeśli jest ich więcej, znacząco utrudnia to syntetyczne opisanie kompetencji, a co za tym idzie jej praktyczne wykorzystanie w trakcie sesji AC.
Podczas dokonywania opisu zachowań warto jest uwzględnić poniższe wskazówki:
- Dbamy o to, by opisy były krótkie. Chodzi o przedstawienie ogólnej charakterystyki danego zachowania, a nie wszelkich możliwych przejawów.
- Dobrze jest zaczynać zdania od czasowników. Mamy wówczas gwarancję, że opisy odnoszą się do zachowań.
- Ostrożnie wprowadzamy spójniki „i” oraz „lub”. Zwykle ich wykorzystanie powoduje wprowadzenie do opisu kilku kategorii zachowań. Spójniki można wykorzystywać wyłącznie wtedy, gdy pozwalają one rozwinąć opis jednego zachowania.
- Używamy zrozumiałego dla wszystkich języka.
- Ostrożność należy zastosować w odniesieniu od określeń częstotliwości, takich jak: „rzadko”,
„niekiedy”, „przeważnie” etc. Każdy z nas różnie rozumie te określenia.
Poniżej prezentujemy przykłady blednie sformułowanych wskaźników, uniemożliwiających ich obserwację i obiektywna ocenę podczas sesji AssessmentCenter (źródło:https://considero.pl/):
- Potrafi generować kreatywne pomysły.
- Analizuje zagadnienia pod kątem krytycznym, gdy złożoność problemu jest ograniczana dostępnością danych ze względu na konieczność szacowania ryzyka.
- Adekwatnie buduje relacje z innymi.
- Angażuje się w prace zespołu w zależności od sytuacji.
- Systematycznie analizuje problemy, określa szanse i ryzyka, wskazuje możliwe rozwiązania i podejmuje trafne decyzje na czas.
- Nie unika przyznawania się do błędów