Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Wszystko, co związane jest z naszym życiem wymaga spełniania poszczególnych etapów, które zbliżają nas do osiągnięcia celu. Jednakże nie zawsze starcza nam odwagi, czy też siły na podjęcie tych działań, co wynika najczęściej ze względu na brak wiedzy. Jednakże fakt ten nie powinien być dla nas problemem, ponieważ wystarczy zajrzeć do Internetu, a co za tym idzie zyskać informacje na interesujące nas tematy. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani, co do poziomu rzetelności takich informacji, możemy zawsze zweryfikować je czy to wśród znajomych, bądź jednostek, jakich nasz plan dotyczy. Precyzując jednak, powyższy wstęp dotyczy zakładania własnej firmy, czyli podejmowania się w życiu działań, które cieszą się dużym ryzykiem.
Szansa i ryzyko
Ponieważ w dzisiejszych czasach prowadzenie własnej działalności gospodarczej, to nie tylko szansa, ale i ryzyko dotyczące chociażby przesycenia, jakie występuje na naszym rynku. Jednakże każdy pomysł jest inni, a co za tym idzie warto jest podjąć próbę jego realizacji, dlatego że może okazać się hitem. Wracając jednak do sedna sprawy, można uznać, że zakładanie własnej firmy składa się z sześciu podstawowych kroków. Dokładna ich realizacja znacznie przybliży nas do założonych celów.
Składanie dokumentów
Zatem zaczynając od początku zakładając, że pomysł i plan na nasz biznes jest już przygotowany, pierwszym krokiem, jakiego powinniśmy się podjąć jest podpisanie i złożeniu wniosku CEDiG-1. Dokumenty, który jednocześnie pozwala nam na złożeniu wniosku o NIP, REGON i zgłoszenie do ZUS. Zatem jak można zauważyć za pomocą jednego dokumentu realizujemy już tak wiele zasadniczych kwestii. Drugim z korków jest udanie się do wybranej placówki banku i założenie konta firmowego, umożliwiającego nam dokonanie wszystkich niezbędnych przelewów.
Wizyta w Urzędzie Skarbowym
Trzecim krokiem jest wizyta w Urzędzie skarbowym, a co za tym idzie złożeniu wniosku o VAT-R, ten ruch umożliwia nam później odliczanie podatku VAT od kosztów dokonanych zakupów. Krok czwarty to wizyta w zewnętrznej jednostce usługowej zajmującej się wyrobem pieczątek, w naszym przypadku zawierającej najważniejsze informacje dotyczące zakładanej działalności gospodarczej, jakiej będziemy posługiwać się na wszelkiego rodzaju dokumentacji. Krok piąty to ZUS, czyli zgłoszenie w Zakładzie Usług Społecznych siebie i ewentualnych pracowników jako płatników składek na ubezpieczenie społeczne.
Państwowa Inspekcja Pracy
Krok szósty zaś jako ostatnio uzależniony jest od profilu działalności jaką prowadzimy, ponieważ zawiera się w nim zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy, sanepidu, jak również i jednostek udzielających koncesje i zezwolenia. To zazwyczaj indywidualnie dopasowaniu się do profilu działalności gospodarczej jaką zakładamy. Kroki zaś jakie zostały tutaj przedstawienie dotyczą tylko i włącznie działań pod względem formalnym. Cała reszta znajduje się w kwestii osoby zakładającej działalność, a co za tym idzie wynika z kroków formalnych, chociażby sam proces rekrutacji pracowników, czy zorganizowania kwestii lokalizacji i wyposażenia naszej działalności gospodarczej. Bez dwóch zdań prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest niezwykle wymagające, jednakże osiągając poszczególne z kroków, również niezwykle satysfakcjonujące. Ponieważ nie jeden z nas marzy o tym by wpłynąć na stworzenie czegoś własnego, czemu będzie poświęcał całą energię i zaangażowanie, sukcesy zaś staną się ziszczeniem marzeń, które tak długo dojrzewały w naszej głowie.
Praca 24/h
Owszem fakt opowiadający się za tym, że prowadzenie własnej działalności to praca dwadzieścia cztery godziny na dobę jest prawdę, jednakże co poniektórym z nas przynosi to na tyle dużo radości, że świadomie się tego podejmujemy, a co za tym idzie wiemy że robimy na coś swojego, co również wywołuje w nas inne postrzeganie. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, jednakże najważniejsze jest to by się rozwijać, dostosowywać do potrzeb rynku, ponieważ tylko i wyłącznie w ten sposób uda nam się utrzymać, a co za tym idzie prosperować w taki sposób, by osiągać zysk. Jakość zaś naszych usług warto pamiętać, że stanie się wizytówką o jaką nieustannie zabiegajmy.
Otwarłem właśnie małą restauracyjkę pod Krakowem i mam do redakcji pytanie, czy moim obowiązkiem jest zainstalować w toaletach dozowniki mydła (np. takie jak na zdjęciach http://lineatrade.net/produkty/dozowniki-mydla) czy nie mma takiego obowiązku?