Jak wyrejestrować telewizor – porady
Telewizor, mały lub większy, stoi chyba w każdym domu w Polsce. Ten funkcjonalny mebel, swoiste okno na świat, nie traci na popularności pomimo nasilonej w XXI wieku ekspansji medium internetowego. Z telewizji czerpiemy nadal wiedzę o wydarzeniach w kraju i na świecie, szukamy w nim rozrywki w postaci programów rozrywkowych, relacji sportowych, filmów i seriali.
Jednak posiadanie telewizora niesie za sobą czasami pewne problemy. Otóż nawet jeśli stoi od jakiegoś czasu zakurzony i nie używany, odbiornik telewizyjny podlega obowiązkowi uiszczania abonamentu radiowo – telewizyjnego (RTV). Jeżeli chcemy uniknąć problemów z płaceniem i ewentualnym naliczaniem kar i odsetek wynikających z zaległości, najlepiej postarać się o wyrejestrowanie takiego odbiornika. Co zatem należy zrobić, by skutecznie wyrejestrować telewizor i jakie są na to legalne sposoby? Poniżej kilka porad w tym właśnie temacie.
Podstawa prawna
Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, artykułowanym w przepisach ustawy o opłatach abonamentowych, możliwość wyrejestrowania odbiorników telewizyjnych dotyczy wyłącznie tych, które nie znajdują się w zajmowanym lokalu. Próba wyrejestrowania innego telewizora może zakończyć się nałożeniem surowej kary wynoszącej nawet 30 – krotność wysokości samej opłaty abonamentowej.
Tylko dochowanie wszelkich formalności i procedur sprawi, że wyrejestrowanie telewizora będzie skuteczne i nie będzie trzeba płacić abonamentu RTV. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że obecnie zaległości dotyczą wielu lat, a abonament RTV opłaca tylko 30 procent gospodarstw domowych. Zaległości są ściągane nie tylko z rachunków bankowych, ale także z emerytur czy z wynagrodzenia za pracę, zatem warto pilnować tych spraw i wszystkie swoje działania umocowywać w istniejących przepisach prawnych. Dodatkowo należy pamiętać, że wyrejestrowanie odbiornika nie niweluje naliczonych już kar zaległościowych.
Jak wyrejestrować telewizor?
Samego procesu wyrejestrowania można dokonać w dwojaki sposób. Osobiście, składając wizytę w najbliższej placówce pocztowej, albo online za pomocą specjalnego formularza.
W pierwszym przypadku poprosić należy na poczcie o formularz “zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych” i wypełnić go, pamiętając przy tym o nieodzownym dowodzie tożsamości. Pracownik poczty na podstawie złożonej przez klienta dyspozycji powinien wydać “zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany danych”, potwierdzony aktualnym datownikiem.
Droga internetowa umożliwia wygodne załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Należy w tym celu wejść na stronę poczty polskiej, pod adres https://rtv.poczta-polska.pl/ i w zakładce “zmiana danych” wybrać “wyrejestrowanie odbiorników”. Po wypełnieniu wszystkich koniecznych danych oraz formularza elektronicznego akceptujemy wszystko i czekamy na przesyłkę zawierającą hasło aktywujące wprowadzone zmiany oraz kopię formularza. Należy ją podpisać i odesłać w ciągu 14 dni na adres nadawcy. Kolejny list to potwierdzenie faktu wyrejestrowania telewizora.
Polecamy:
– Kiedy sprawdzają się torby papierowe z nadrukiem?