Jak się nie przepracowywać?
W wielu zawodach ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, iż bez nas na danym stanowisku świat się nie zawali. W ten sposób utrzymamy nie tylko stabilność psychiczną, ale i przestaniemy się przepracowywać.
Odpoczynki w pracy
Aby zminimalizować ryzyko przepracowania, powinniśmy stosować cykliczne odpoczynki. Są one szczególnie ważne w pracach fizycznych oraz takich, gdzie narażeni jesteśmy na działanie czynników szkodliwych, np. długotrwała ekspozycja wzroku na monitor komputera. W ten sposób unikniemy przemęczenia oraz spadku optymalności pracy. Dobry pracodawca powinien zadbać o tego typu przerwy w pracy, organizując m.in. strefę wypoczynku, w której pracownik będzie mógł wyciszyć się np. w otoczeniu zieleni.
Zmniejszenie liczby obowiązków
Delegowanie obowiązków podwładnym lub rezygnacja z nadgodzin to jedna z form ochrony naszego zdrowia przed przepracowaniem się. Ważne jest, aby rezygnować zwłaszcza z tych rzeczy, które wykonujemy nieefektywnie, a wiemy, że inna osoba mogłaby wykonać je lepiej. Co więcej, zmniejszenie liczby nadobowiązkowych dyżurów oraz częstsze odmowy dodatkowych godzin roboczych z pewnością polepszą stan naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Wypoczynek po pracy
Praca powinna być naszym priorytetem, jednak nie możemy zapominać, iż czas poza nią powinniśmy wykorzystywać do odreagowywania i wypoczynku. Przenoszenie obowiązków służbowych do domu może pogorszyć stan nie tylko zdrowia, ale również nasze relacje z bliskimi. Powinniśmy wykształcić w sobie stonowanego lenia, który uaktywnia się wówczas, gdy rzeczywiście nie ciąży nad nami żaden nieprzekraczalny termin oraz gdy wypełniliśmy wszystkie obowiązki służbowe.
Zwiększenie aktywności fizycznej
Zbudowanie odpowiedniej warstwy mięśniowej pomoże nam chronić organizm przed zgubnym wpływem wielu trudnych obowiązków fizycznych w pracy. Co więcej, podniesienie aktywności fizycznej sprawi, iż nasze ciało i umysł pozostaną świeże oraz odporne na stres i przemęczenie.