Jak przechowywać towar na magazynie?
Jak przechowywać towar na magazynie?
W momencie przyjęcia towarów do magazynu muszą być one poddane segregacji, dzięki której każda grupa produktów będzie mogła być przechowywana w optymalnych warunkach. Dzięki temu pozostają one w pełni bezpieczne i zachowają wszystkie ze swoich cennych właściwości.
Jakie warunki przechowywania powinny być zapewnione w magazynie?
W każdym magazynie powinny być zapewniające bezpieczeństwo dla danego rodzaju towaru warunki. Dotyczy to m.in.
- temperatury — kwestia ta wymaga szczególnej uwagi w przypadku przechowywania produktów podatnych na jej wahania, czyli przede wszystkim artykułów spożywczych, które dzięki odpowiednim warunkom przechowywania pozostają świeże,
- zabezpieczenia przed wilgocią — można to zrobić poprzez zadbanie o odpowiednią wentylację i ocieplenie przestrzeni przechowywania towarów w chłodniejszym okresie, a także
- filtracji powietrza — o tę kwestię również można zadbać poprzez zapewnienie właściwej wentylacji, dzięki niej można uniknąć nadmiernego nagromadzenia kurzu i roztoczy.
Oprócz tego towary powinny być odpowiednio zabezpieczone przed promieniowaniem ultrafioletowym, ewentualnym pożarem, a także kradzieżą.
Jak wygląda rozmieszczenie towaru w magazynie?
Towary magazynowe są najczęściej przechowywane na praktycznych, a zarazem ekonomicznych regałach półkowych. To idealny wybór w przypadku produktów, które muszą być dobrze zabezpieczone przez wysokim poziomem wilgoci. Rozwiązanie to cechuje się uniwersalnością, więc jest bardzo popularne. W przypadku towarów ciężkich, których załadunek mógłby być nieco problematyczny, idealnym wyborem są regały w magazynie paletowe. W miejscach o większej powierzchnie popularnym, a zarazem docenianym ze względów praktycznych rozwiązaniem są natomiast regały w magazynie typu push-back.
Produkty są rozmieszczane w zależności od wagi. Te odznaczające się wyższą wagą znajdują się u dołu magazynu, natomiast lekkie towary są umieszczane w górnych partiach. Z przodu są układane towary wydawane w pierwszej kolejności. Na wszelki wypadek zostawia się pomiędzy nimi odpowiednie odstępy, które pozwalają na bezproblemowe, dostanie się do każdego z nich. W tym celu można wykorzystać system ułożenia rzędowy. Przy rozlokowywaniu produktów należy zadbać o to, aby były one ułożone w sposób, który będzie zwiększał wydajność pracy na późniejszych etapach. Z tego względu warto wykorzystać metodę ABC, zgodnie z którą towary są układane zgodnie z częstotliwością ich wydawania. Na każdym z przechowywanych towarów powinny znajdować się podstawowe informacje na ich temat, co pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek.
– Wózko wanny, łóżko wanny – o czym mowa i jakie jest zastosowanie?