Jak odrzucić spadek
Sprawy spadkowe często bywają trudne, nie tylko ze względu na okoliczności im towarzyszące. Zdarza się, że bliscy spadkodawcy próbują podważyć jego testament, sprzeczają się o jego majątek. Niekiedy okazuje się również, że zmarły pozostawił po sobie wiele niedokończonych spraw oraz długów, które przechodzą na jego najbliższą rodzinę.
Co ważne, nie każdy spadek trzeba przyjmować. Można przekazać go bliskim lub po prostu go odrzucić. W tym celu należy przygotować oświadczenie o odrzuceniu spadku, które jest analogiczne do oświadczenia o jego przyjęciu.W takiej sytuacji owy spadkobierca zostanie potraktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.Takie postępowanie nie skutkuje tym, że nagle zapisany danej osobie spadek lub długi przepadają. Przekazywane są one kolejnym najbliższym osobom zmarłego. Innymi słowy, jeśli spadkodawca miał syna, a on odrzucił spadek, ten przeniesione zostaje na dzieci spadkobiercy, itd. Istotne jest również to, że nie można wskazać osoby, która ma odziedziczyć zamiast nas spadek. W chwili, w której wszyscy bliscy spadkodawcy odrzucą spadek, przechodzi on na rzecz skarbu państwa lub gminy. Gdy sytuacja spadkowa nie jest jasna, pomocny może okazać się radca prawny Wrocław.
Warto pamiętać, że inną kwestią jest zrzeczenie się dziedziczenia, a inną odrzucenie spadku. W pierwszej sytuacji, mowa o działaniu podjętym jeszcze za życia spadkodawcy. Jeśli chcemy zrzec się dziedziczenia, należy w tym celu sporządzić odpowiednią umowę u notariusza. Wtedy spadek, który powinien przypaść danej osobie, przekazywany jest jej zstępnym. Jasnym zatem staje się, iż zrzeczenie się dziedziczenia nie jest możliwe już po śmierci spadkodawcy. Nie istnieje bowiem możliwość podpisania stosownej umowy. W tej sytuacji spadek może zostać jedynie przyjęty lub odrzucony. Na podjęcie takiej decyzji, spadkobierca ma 6 miesięcy od chwili, w której dowiedział się o istnieniu spadku.
Jak wspomniano wyżej, przyjęcie lub odrzucenie spadku, potwierdzone musi zostać złożeniem odpowiedniego oświadczenia. Można to zrobić przed notariuszem lub sądem rejonowym. Jeśli zdecydujemy się na obecność rejenta, należy pamiętać, że takie oświadczenie wymaga formy aktu notarialnego.Warto mieć na uwadze, że decyzja taka jest nieodwołalna. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zatajono przed spadkobiercą jakąś istotną informację, np. na temat tego, że spadkodawca pozostawił po sobie długi lub pod wpływem groźby albo przymusu.
Złożenie stosownego oświadczenia i decyzja sądu nie oznacza jednak, że sprawa została zakończona. Jeśli w grę wchodzą długi spadkobiercy, to jego wierzyciele mogą domagać się uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne. Podajmy przykład: Jan Kowalski zaciągnął w banku kredyt na 300 tys. złotych. Po pewnym czasie przestał spłacać zaplanowane raty i nie dysponuje żadnym majątkiem, który wierzyciel mógłby zająć. Po śmierci ojca, odziedziczył dużą nieruchomość we Wrocławiu. Wiedział doskonale, że jeśli przyjmie spadek, może on zostać zajęty przez bank. Z tego powodu postanowił go odrzucić i tym samym przekazał go swoim dzieciom. Bank ma więc podstawy do wniesienia o uznanie odrzucenia spadku za bezskuteczne. Każdy wierzyciel ma na ten krok 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o odrzuceniu. Nie może to jednak nastąpić później, niż 3 lata od daty odrzucenia spadku.
Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z prawem spadkowym – zapraszamy do kancelarii Securum. Nasz prawnik Wrocław pomoże Ci w stworzeniu testamentu oraz przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.