Jak kupować mieszkanie na kredyt?
Zakup mieszkania to życiowa decyzja przed którą staje większość z nas na pewnym etapie swojego życia. Jest wiele sposobów na sfinansowanie takiej inwestycji, ale jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Dokonując zakupu mieszkania w pierwszym kroku powinno się oszacować swoje możliwości. Tzn. przede wszystkim należy sprawdzić swoją zdolność kredytową (uwaga: w każdym banku będzie ona inna) i określić kwotę, którą jesteśmy w stanie miesięcznie
przeznaczać na spłatę raty kapitałowo – odsetkowej. To pozwoli nam określić przedział cenowy nieruchomości na jaką możemy sobie pozwolić. Co ważne, na tym etapie powinniśmy również przeanalizować stan naszych oszczędności. Zgodnie z procedurami bankowymi, powinniśmy dysponować 20% wkładem własnym na zakup mieszkania. Tutaj jednak większość banków wychodzi naprzeciw klientowi i akceptuje wkład własny na poziomie 10% ceny zakupu. Co oznacza, że jak chcemy kupić mieszkanie za 200 tys zł., musimy dysponować oszczędnościami minimum 20 tys. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zgromadzić takich środków, powinniśmy pomyśleć o ich pożyczeniu od rodziny, sprzedaży jakiś elementów naszego majątku lub innych rozwiązaniach, które pozwolą zgromadzić potrzebny kapitał.
W podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania istotny jest również wybór rynku na którym chcemy kupić mieszkanie. Decydujemy pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Przez mieszkania na rynku wtórym rozumiemy takie lokale, które już zostały oddane do użytkowania, najczęściej ktoś w nich mieszka, czyli mieszkanie takie posiada obecnie właściciela/lokatora. Najczęściej mieszkania z rynku wtórnego to mieszkania starsze niż 5 lat. W tym przypadku ważne jest też to, że takimi mieszkaniami mogą być mieszkania ze spółdzielczym prawem własności, które również mogą podlegać kredytowaniu. Mieszkania z
rynku pierwotnego tzw. mieszkania deweloperskie, są to mieszkania nowe będące zwykle w stanie surowym, które muszą zostać wykończone aby móc w nich zamieszkać. Często w przypadku decyzji o zakupie mieszkania deweloperskiego klienci kupują również mieszkania, które dopiero są budowane lub ich termin wybudowania i oddania do użytkowania to rok lub dwa najbliższe lata. W przypadku wyboru mieszkania z rynku wtórnego mamy do zorganizowania o wiele mniej dokumentów potrzebnych do kredytu. Potrzebne będą m.in.: umowa przedwstępna, akt własności mieszkania obecnego właściciela, numer księgi wieczystej, ewentualnie zaświadczenie o braku zadłużenia na mieszkaniu ze wspólnoty lub spółdzielni.
Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku deweloperskiego powinniśmy dysponować: umową przedwstępną lub deweloperską, zaświadczeniem od dewelopera o danych technicznych naszego mieszkania, potrzebny okazać może się też wypis i wyrys działki na której budowany jest blok, jeżeli deweloper buduje na kredyt – powinien dostarczyć promesę z banku, w którym ma kredyt (dokument istotny ze względu na nasze bezpieczeństwo). Ponadto, bank może chcieć dodatkowych dokumentów lub informacji na temat etapów budowy, wykonawców czy wzmianek w księdze wieczystej nieruchomości. Bez względu na to który z rynków nieruchomości wybierzemy, nasz proces kredytowy w banku będzie trwał tak samo długo. Różnica jaką można jeszcze wskazać to kwestia podatkowa. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy pamiętać o zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC-3). Zakup z rynku deweloperskiego jest zwolniony z takiego podatku.
Po dokonaniu wyboru odpowiedniej nieruchomości oraz skompletowaniu potrzebnych dokumentów, zarówno dotyczących nieruchomości, jak i naszych dochodów, możemy przejść do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny w banku. Bank w ramach swojego procesu będzie oceniał naszą sytuację ekonomiczną oraz badał kupowaną nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego konieczna będzie wycena nieruchomości i stworzenie operatu szacunkowego, w większości przypadków zleconego przez bank.
Po wydaniu decyzji pozytywnej trzeba pamiętać o wypełnieniu pewnych czynności. Po pierwsze podpisanie aktu notarialnego oraz wypełnienie warunków do uruchomienia kredytu (o ile bank takie postawił w swojej decyzji). Ponadto należy pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania – wymóg konieczny ze strony banku, jeżeli mieszkanie jest kupowane na kredyt. I to co ważne to ustanowienie hipoteki na naszej nieruchomości. Wpis ten będzie widniał do momentu całkowitej spłaty przez nas zaciągniętego kredytu.
Więcej informacji na temat zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny można znaleźć na stronie: https://szukamykredytu.pl/kredyty-hipoteczne/