Jak inwestować na giełdzie? Podstawowe strategie
Dobrze wiemy, że cel inwestowania to przede wszystkim osiągnięcie najwyższej, możliwej stopy zwrotu, a jednocześnie wzięcie pod uwagę akceptowalny dla inwestora stopień ryzyka. Jak inwestować na giełdzie? Przede wszystkim, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie mamy możliwości i oczekiwania. Warto też zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi czynników mających wpływ na sposób inwestowania.
Ważne pytania
Przed podjęciem inwestycji zadajmy sobie istotne pytania. Jakiej stopy zwrotu oczekujemy i jak bardzo jesteśmy w stanie ryzykować? Ważny pozostaje także horyzont inwestycyjny, czyli czas, na jaki chcemy ulokować środki w wybrane instrumenty finansowe. Musimy również liczyć się z własnym poziomem wiedzy dotyczącym inwestowania oraz doświadczeniem na rynku kapitałowym. Może to zabrzmieć dziwnie, ale należy pochylić się również nad aspektami życiowymi: sytuacją osobistą i rodzinną, wiekiem czy stanem zdrowia. Takie patrzenie na inwestycję jest naprawdę rozsądne i pomoże uniknąć przykrych niespodzianek i kłopotów finansowych. Oczywiście, liczy się również nasza sytuacja ekonomiczna – jaki majątek i oszczędności posiadamy oraz jakimi wolnymi środkami dysponujemy w chwili podejmowania decyzji. Nie bez znaczenia będą też wysokość dochodów czy ewentualne zadłużenie. Przed inwestycją wypada też sprawdzić możliwość dostępu do inwestycji. Tutaj mogą pomóc sprawdzone platformy inwestycyjne, takie jak https://pl.freedom24.com/.
Strategie inwestycyjne
Do podstawowych strategii inwestowania należy m.in. spekulacja. Inwestor nabywa instrumenty finansowe, a następnie je odsprzedaje. Tym samym liczy na wzrost ich cen. Na rynku terminowym będzie to np. sprzedaż kontraktów terminowych lub papierów wartościowych. Ważny będzie tu wybór odpowiedniego momentu nabycia, a tym samym sprzedaży.
Kolejna popularną strategią jest krótka sprzedaż. Następuje wówczas sprzedaż pożyczonych papierów wartościowych, a później ich odkupienie oraz zwrócenie pożyczkodawcy. Inwestor pożycza więc papiery wartościowe od instytucji finansowej i okresowo nabywa tym samym prawo własności papierów wartościowych.
Innym sposobem na inwestowanie będzie też strategia kup i trzymaj. Jest to wybór akcji mających, zgodnie z przewidywaniem, szansę na wzrost w średnim bądź długim terminie.
Jeżeli samodzielnie nie potrafimy do końca odnaleźć się w skomplikowanym świecie inwestycji, warto wspomóc się specjalistami w tej dziedzinie, aby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów początkującego.