Ile jest bitcoinów?

shutterstock_211961536

Czym jest Bitcoin i ile jest bitcoinów to pytania najczęściej zadawane przez fascynatów tej waluty. Początek kryptowaluty przypada na 2009 rok. Był to przełomowy okres dla rynku internetowego. Twórcami tego środka płatniczego jest Satoshi Nakamoto oraz grono programistów, a także osób ściśle powiązanych z marketingiem. Fakt braku fizycznego odpowiednika nie przeszkadza w stosowaniu bitcoinów jako środka to opłaty usług bądź produktów. Obszar, na którym możliwe jest dokonywanie płatności w ten sposób jest mocno ograniczony.

Wynika to z konieczności dostosowania się zarówno klientów, jak i handlarzy do zmiany. Mimo, że sprzedawcy nie ponoszą żadnych kosztów obsługi transakcji, muszą zainwestować w dodatkowe kursy poszerzające znajomość bitcoinów swoich pracowników. Na chwilę obecną wirtualnymi pieniędzmi płacić można w trzech dużych przedsiębiorstwach:

  • Dell
  • Microsoft
  • Wikipedia

Na rynku online możliwe są transakcje zakupu i sprzedaży bitcoinów. Użytkownicy mogą swobodnie pozyskiwać monetę na giełdzie, w kantorach bądź od innych posiadaczy tej waluty. Istnieje także sposobność do indywidualnego tworzenia pieniądza wirtualnego. Jest to możliwe przy użyciu odpowiedniego sprzętu charakteryzującego się wysokimi parametrami. Wymagane jest także rozeznanie informatyczne i duża wiedza na temat programowania. Jeśli chodzi o sprzedaż to użytkownik ma prawo zbyć bitcoiny za pośrednictwem kantoru. System sam oblicza ile kryptowaluty musimy przekazać w celu uzyskania określonej kwoty pieniądza fizycznego. Dużą zaletą jest swoboda, z jaką można przelewać monety między rachunkami. Dodatkowo posiadacze mogą bezproblemowo wypłacać gotówkę z bankomatów.

Projekt przewiduje, że w ostatecznym rozrachunku dostępnych będzie 21mln bitcoinów. Jest to sztywna górna granica, która nie bierze pod uwagę wzrostu tej wielkości. Obecnie wiadomo ile jest bitcoinów szacunkowo. Ilość ta oscyluje w granicach 12 mln. Część kryptowaluty została bezpowrotnie utracona, co jednocześnie odbija się na końcowym wyniku.