Mięso z hodowli ekologicznej – czym różni się od tego z hodowli standardowej?
Ekologia jest w ostatnich latach odmieniana przez wszystkie przypadki, a to, co ekologiczne jest uważane za dużo lepsze i zdrowsze dla nas niż produkty wytwarzane na masową skalę. Nie inaczej jest w przypadku hodowli zwierząt na mięso – te, które stawiają na ekologię, mogą liczyć na lepsze ceny, a jednocześnie wymaga się od nich zupełnie innych standardów.
Rolnictwo ekologiczne to branża, na którą decydują się ci hodowcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z trudności tego rodzaju działalności. Aby prowadzić certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, konieczne jest spełnienie wielu formalności i wymogów. To, co jest dozwolone w dużych gospodarstwach towarowych, nastawionych na masową produkcję, jest w gospodarstwie i hodowli ekologicznej zakazane. Dotyczy to między innymi sposobu utrzymania zwierząt, ich codziennego żywienia, a także form uboju, które również mogą mieć wpływ na jakość mięsa.
W czym jest lepsze mięso z hodowli ekologicznej?
Mięso pochodzące od zwierząt z gospodarstw ekologicznych z pewnością jest lepsze pod względem jakości. Ma to związek ze sposobem prowadzenia hodowli, żywieniem zwierząt, podejściem do ich dobrostanu i codziennego utrzymania. Zwierzęta w hodowlach ekologicznych są karmione równie ekologiczną paszą, niedozwolone są wszelkie wypełniacze, antybiotyki oraz środki, które przyspieszają wzrost masy mięśniowej i w jakikolwiek sposób wpływają na metabolizm zwierząt. Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych mają również o wiele lepsze warunki, jeśli chodzi o dostęp do wolnej przestrzeni, światła czy innych czynników ważnych z perspektywy ich dobrostanu. Przekłada się to w dużym stopniu na jakość mięsa, jego parametry, właściwości oraz bezpieczeństwo dla konsumentów. Oczywiście, mięso z gospodarstw ekologicznych jest droższe, ale coraz więcej konsumentów stawia przede wszystkim na jakość, nawet kosztem zdecydowanie wyższej ceny.
Wędliny z ekologicznego mięsa
Osoby, które decydują się na zakup mięsa z gospodarstw ekologicznych, często prowadzą równie ekologiczny tryb życia. Zwracają uwagę na to, co znajduje się w ich kuchni i na talerzach, wiele produktów przyrządzają samodzielnie, nie zwracając uwagi na to, co znajduje się na sklepowych półkach. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób własnoręcznie piecze chleb, a także wytwarza wędliny do codziennego spożycia. Jest to podyktowane często tym, że w okolicznych sklepach trudno jest znaleźć wędliny, które spełniałyby określone wymagania odnośnie jakości. Bywa i tak, że wiele osób woli własnoręcznie przyrządzić wędliny, gdyż jest to po prostu tańsze. Planując samodzielne wyrabianie wędlin warto zaopatrzyć się nie tylko w dobrej jakości mięso, ale również w naturalne, sprawdzone przyprawy, mieszanki przyprawowe do kiełbas, a także do innych wędlin. Ostateczny smak i aromat wytwarzanych produktów mięsnych w dużym stopniu zależy bowiem od tego, jakie przyprawy i w jakich ilościach znajdują się w nich.