Etykiety na produkty – czy warto w nie zainwestować?

Promowanie własnego biznesu oraz towarów produkowanych przez przedsiębiorstwo nie należy do najprostszy zadań. Nie od dziś wiadomo jednak, że sprytnie poprowadzona kampania marketingowa może zaowocować wzrostem zainteresowania produktami nawet na długie lata. Aby akcja marketingowa mogła przynieść zamierzone efekty, warto zadbać o estetykę towaru: nawet najlepszy krem umieszczony w brzydkim pudełeczku, z nieprzemyślaną etykietą nie przykuje uwagi odbiorców. Dlaczego warto inwestować w etykiety produktów i jak to zrobić?

Co powinna zawierać etykieta produktowa?

Aby jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie, warto wyobrazić sobie, że… jesteśmy klientami własnego przedsiębiorstwa. W ten sposób dość łatwo i stosunkowo szybko uda nam się określić, co powinno znajdować się na opakowaniu produktu kosmetycznego, spożywczego czy innego.

Co istotne, niektóre elementy, które koniecznie muszą znaleźć się na etykiecie produktowej, określane są przez polskie prawo. To oznacza, że ich pominięcie nie może mieć miejsca, a same informacje znajdujące się na opakowaniu powinny być sformułowane tak, by nie budziły wątpliwości. Aby umożliwić potencjalnemu nabywcy zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, warto umieścić na etykiecie produktowej takie dane jak:

– nazwa towaru,

– informacje o producencie: nazwa podmiotu oraz adres jego siedziby,

– skład produktu, a w przypadku żywności również informacja o zawartości alergenów lub ich potencjalnej obecności w pokarmie,

– symbole bezpieczeństwa, jakości lub innych parametrów, przyznane produktowi,

– masa produktu i termin jego przydatności do spożycia lub użytku,

– informacje o tym, w jaki sposób stosować produkt,

– opcjonalnie: przykładowe przepisy na dania z zastosowaniem określonego produktu w przypadku towarów spożywczych.

Jak widać, ilość informacji, które koniecznie powinny znaleźć się na etykiecie produktu jest dość spora. Ich odpowiednie rozmieszczenie i estetyczny sposób prezentacji może zachęcić kupującego do nabycia towaru lub – w przypadku nieczytelnej i po prostu nieładnej formy prezentacji – sprawić, że konsument zrezygnuje z dokonania zakupu.

Etykiety na produkty czy warto?

Obecne czasy odznaczają się dużym konsumpcjonizmem i trudno jest mówić o tym, że to sprzedający napędza rynek: już od dawna bowiem tak nie jest. Trudno jest w chwili obecnej wskazać towar, którego nie można by było zamienić innym produktem od kolejnego producenta, a co za tym idzie – konkurencja na niemalże każdym rynku zbytu jest bardzo duża. To z kolei oznacza, że producenci muszą dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać a następnie utrzymać przy sobie klientów.

Co więcej, dane statystyczne wskazują, że naprawdę niewiele osób dokładnie czyta informacje znajdujące się na etykiecie i rozważa to, co tam przedstawiono. W zdecydowanej większości przypadków “kupujemy” oczami: ten produkt, którego etykieta przykuła naszą uwagę w największym stopniu, jest przez nas nabywany.

Projektowanie etykiet na produkty krok po kroku

Etykiety produktowe powinny zawierać opisane powyżej dane, jednak to informacje to nie wszystko, co ma znaczenie. Podczas projektowania etykiety produktowej należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

– czy dany towar jest pojedynczym produktem, czy elementem całej serii? Jeśli mamy do czynienia z tą drugą sytuacją – warto wziąć to pod uwagę i stworzyć zbliżone wyglądem szaty graficzne dla wszystkich produktów,

– jak wiele informacji musimy zamieścić na etykiecie? Czy skład produktu jest obszerny? Ile certyfikatów uzyskał i wreszcie: jak duże jest opakowanie, które będzie projektowane? Duże towary pozostawiają więcej pola do manewru, jednak to nie oznacza, że stworzenie odpowiedniej etykiety jest w takim przypadku prostsze. Zarówno małe, jak i duże etykiety na produkty powinny być opracowane tak, by były one czytelne, a jednocześnie estetyczne,

– graficzne przedstawienie prezentowanych treści.

Ta ostatnia kwestia jest zazwyczaj najbardziej problematyczna. O ile bowiem określenie wyżej wspomnianych zagadnień nie wymaga używania wyobraźni, o tyle ustalanie graficznego wyglądu etykiety jest już zdecydowanie bardziej skomplikowane. Bez względu na to, czy projektowanie etykiety pozostawiamy specjalistom, czy zajmujemy się tym samodzielnie – to, jak przedstawione będą prawnie wymagane informacje może zaważyć na losach danego produktu.

Wygląd etykiety ma duże znaczenie

Inwestowanie w etykiety na produkty ma nie mniejsze znaczenie niż stworzenie dobrej jakości towaru. Dlatego też, tworząc etykietę produktową, warto zadbać o jej design tak, aby:

– przykuwała uwagę potencjalnego nabywcy,

– była odpowiednio skrojona pod personę (np. jeśli produkt jest kierowany do osób młodych, powinien charakteryzować się nowoczesnym wyglądem, a towar kierowany do specyficznej grupy odbiorców zwracać uwagę na cechę szczególnie istotną dla danej grupy osób, jak choćby ekologiczny charakter produktu),

– zachęcała do kupna,

– przekazywała istotne informacje w sposób czytelny – jeśli najbardziej kluczowe dane nie będą odpowiednio wyeksponowane, zdecydowana większość odwiedzających sklepy po prostu nie przeczyta tego, co znajduje się w tylnej części opakowania, opisanego drobnym drukiem),

– zapadała kupującemu w pamięć – unikalną kolorystyką, ciekawym znakiem graficznym czy wyjątkowo stylową czcionką.

Stworzenie odpowiedniej etykiety produktowej może sprawić, że nasz towar stanie się prawdziwym hitem lub wręcz przeciwnie – będzie kurzyć się na sklepowych półkach. Z tego względu odpowiedni projekt, a także jakość wykonania samej etykiety ma ogromne znaczenie dla powodzenia firmy.

Partnerem artykułu jest Polinal – Drukarnia Naklejek i Etykiet Samoprzylepnych

 

Polecam:
Fotowoltaika dla rolnictwa – czy to się opłaca?