Elewacja i iluminacja – czyli jak uzyskać oświetlenie budynku biurowego

Podświetlanie elewacji budynku to klasyczny przypadek, gdzie nie chodzi o ilość, ale jakość. Oczywiście zawsze możesz obliczyć wartość pionowego natężenia oświetlenia, luminancji i jednorodności dla budynku, ale nie jest to główny cel.

king_pewnybiznes

Chodzi o podjęcie wielu decyzji nie związanych z inżynierią:

  • Czy chcesz, aby biurowiec wyróżniał się czy komponował na tle innych?

  • Chcesz efektu subtelnego czy efektu „wow”?

  • Które części budynku są warte podkreślenia?

  • Chcesz postawić na kolor, a może marzy Ci się okładzina klinkierowa tonąca w iluminacji?

Sprawienie, by budynek wyglądał dobrze, zależy od oceny estetycznej. Jeśli nie masz pewności, zapytaj projektanta oświetlenia, architekta, projektanta lub lokalne grupy konserwatorskie o efekt, jaki chciałbyś osiągnąć.

Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić dużo energii, podświetlając pewne części budynku, zamiast zalewać całą fasadę jednolitym światłem. Podobnie, wyłączenie świateł, gdy nikogo nie ma w pobliżu, może zmniejszyć o połowę twój koszt energii.

Tutaj pokazujemy różne podejścia. Wymagany poziom oświetlenia zależy od lokalizacji budynku. Najpierw wybierz efekt, a następnie zmniejsz liczbę świateł.

Jeśli masz regularny wzór okien w swoim budynku w otoczeniu płytek klinkierowych, najlepszym podejściem jest zastosowanie liniowych opraw LED we wgłębieniach. Działa to szczególnie dobrze, jeśli fasada jest mało interesująca lub nie wolno montować opraw oświetleniowych na zewnętrznej powierzchni.

Efekt jest taki, że budynek jest postrzegany jako regularny wzór o oświetlonych kształtach, a sama fasada jest stosunkowo ciemna. Działa to jednak mniej korzystnie, jeśli występuje wysoki poziom światła w otoczeniu, na przykład z oświetlenia ulicznego.

Nie zapominaj, że zawsze można przyciemnić diody LED, jeśli są zbyt jasne dla danej lokalizacji lub określonego rozmiaru okna. Daje to dodatkową korzyść w postaci oszczędności energii. Istnieje możliwość wyboru szerokości wiązki, dzięki czemu można wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie w zależności od proporcji okna. Istnieje również wersja przeznaczona do montażu w samej elewacji pokrytej klinkierem – jej również warto się przyjrzeć nieco bliżej.

Pamiętaj, że nie możesz oświetlić szkła samego w sobie. Elementami, które są w tej sytuacji oświetlona tak naprawdę jest:

  • klinkier,

  • ceglana wnęka,

  • szprosy,

  • rygle.

Zatem odpowiednie umieszczenie oświetlenia a w tym wszystkim daje jeszcze większy efekt i uniemożliwia przechodniom zobaczenie tego, co znajduje się w środku – co dla wielu firm nie ukrywajmy, naprawdę ma znaczenie.

Inne rozwiązanie jest wtedy, gdy wykorzystuje się wpuszczone jednostki naziemne. Tutaj pamiętaj jednak, że konieczna jest szeroka wiązka, tak aby oprawy były tak blisko budynku. Dobrym pomysłem jest również oświetlenie elewacji budynków tak, aby poziom oświetlenia powoli zanikał od poziomu gruntu, przez płytki klinkierowe, aż do dachu. Podkreśli to wysokość budynku lub konstrukcji. Ta opcja pasuje do lokalizacji w centrum miasta, gdzie występuje wysoki poziom oświetlenia otoczenia.