Na co warto uważać, na drugiej rozmowie kwalifikacyjnej?
Proces rekrutacji najczęściej składa się z kilku części. Wysłanie CV, Wysłanie listu motywacyjnego, umówienie się na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, a potem na kolejną, po której mamy szansę otrzymać naszą wymarzoną pracę. Warto pamiętać o kilku ważnych radach u kresu naszych starań o pracę, czyli na drugiej rozmowie kwalifikacyjnej.
Nie zmieniaj się.
Warto pamiętać o wszystkim, co zaprezentowaliśmy na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Każda niespójność wzbudza barak zaufania do naszej osoby. Każda praca wymaga konkretnych cech osobowości, po zaprezentowaniu których powinniśmy być konsekwentni. Jeśli na pierwszej rozmowie nie jesteśmy zbyt wygadani i pewni siebie, a na drugiej zagadujemy wszystkich, okazujemy ogromny brak spójności. Zbyt duża pewność siebie może być zgubna. Warto reprezentować sobą konkretne wartości i trzymać się ich przez cały okres rekrutacji, a potem również pracując.
Podobnie nie mile widziane są zmiany w szczegółach merytorycznych, o których rozmawialiśmy na pierwszej wizycie. Jeśli Oferty Pracy zawierają konkretny zakres wynagrodzenie, który odpowiada nam na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, a na drugiej próbujemy jeszcze coś ugrać, jest to mało elegancki zabieg.
Na drugiej rozmowie rekrutacyjnej nagminnie zdarza się, że kandydatom uderza tak zwana “woda sodowa” do głowy. Już czyją się najlepsi, bo wiedzą, że skoro zostali zaproszeni, na drugie spotkanie mają cechy, które spodobały się rekruterom. Właśnie ta nadmierna pewność siebie często prowadzi do niestosownych zachowań, takich jak: przechodzenie na ty z rekruterem, rozmawianie za mało formalnym tonem.
Zdarza się również, że kandydaci, którzy zostali zaproszeni na drugą rozmowę kwalifikacyjną, nie doceniają reszty osób, które starają się o to samo stanowisko. Warto pamiętać, że chociaż na tym etapie rekrutacji konkurencji jest mniej, to jednak jest ona silniejsza. Dobre Oferty Pracy często wychwytywane są przez większą grupę osób, dlatego na spotkaniach rekrutacyjnych można spotkać ich naprawdę dużo.
Od momentu zaaplikowania poprzez Pracuj.pl na wybrane Oferty Pracy, do momentu dotarcia do etapu drugiej rozmowy kwalifikacyjnej może często minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, także warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się bakiem telefonów po pierwszych etapach rekrutacji. Należy tak ustawić sobie harmonogram zajęć, by w razie otrzymania telefonu z zaproszeniem na drugą rozmowę kwalifikacyjną od potencjalnego pracodawcy być w pełni dyspozycyjnym.