Doradztwo logistyczne – czy warto z niego skorzystać?
Firmy mogą stworzyć przewagę konkurencyjną dzięki odpowiedniej strategii łańcucha dostaw. Konsultanci oferujący doradztwo logistyczne mogą pomóc Ci zidentyfikować i zainwestować w najbardziej odpowiednie modele operacyjne dla Twojej firmy.
Strategia łańcucha dostaw
Dokładna ocena łańcucha dostaw może być krytycznym pierwszym krokiem w kierunku poprawy wydajności, koncentrując się na strategii, wartości, ograniczeniach i obszarach możliwości.
Korzystając z gruntownej analizy i spostrzeżeń opartych na faktach, konsultanci logistyczni mogą projektować i rozwijać innowacyjne modele operacyjne, a my będziemy wspierać cię w dostarczaniu fundamentalnych zmian w wydajności twoich operacji w celu ulepszenia usług i zwiększenia konkurencyjności kosztowej.
Fuzje i przejęcia – Identyfikacja synergii logistycznych
Fuzje i przejęcia generalnie powodują połączenie różnych operacji logistycznych i wymagań łańcucha dostaw. Stawia to często przed nowym podmiotem zarówno wyzwania związane z powielaniem, jak i możliwość osiągnięcia synergii operacyjnych i wydajności.
Określenie sposobu zmiany konfiguracji tych różnorodnych operacji w spójne rozwiązanie, które zwiększy wartość połączonych przedsiębiorstw, wymaga dobrze rozwiniętych umiejętności analizy, modelowania, podejmowania decyzji, ustalania priorytetów i zarządzania zmianami, aby zapewnić, że przejście nastąpi w sposób uporządkowany i terminowy – doradcy logistyczni będą współpracować z Tobą w celu zapewnienia udanych rezultatów.
Strategiczne sojusze i współpraca
Konsultanci logistyczni wiedzą, że firmy mogą mieć trudności z podjęciem pierwszych kroków w kierunku wspólnych projektów logistycznych. Mogą więc pomóc w procesie identyfikacji i kwantyfikacji potencjalnych synergii, które można osiągnąć dzięki wspólnym projektom logistycznym. Gdy pojawi się gotowość do dzielenia się informacjami można osiągnąć np. oszczędności paliwa i energii poprzez zwiększenie współczynników obciążenia poprzez skuteczne planowanie trasy; a wiele dostaw do wspólnych lokalizacji klientów można zidentyfikować i zintegrować.
Być może zachęcą też do korzystania z oprogramowania do planowania dystrybucji celem modelowania każdej istniejącej operacji logistycznej, by następnie przejrzeć możliwe scenariusze optymalizacji. Na przykład dwie lub więcej firm obsługujących podobnych klientów lub podobne terytoria mogą poprawić wydajność i obniżyć koszty, dzieląc transport lub zawierając umowy z tym samym dostawcą logistycznym. Istnieją nawet przykłady konkurentów, którzy znaleźli wystarczającą synergię, aby takie rozwiązania były jak najbardziej opłacalne.
Projekty tego rodzaju wymagają zaufanej strony trzeciej, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i że tylko wymagane wyniki są udostępniane stronom, a tutaj właśnie w swoją rolę mogą wejść doradcy logistyczni, którzy mają doświadczenie w dostarczaniu projektów tego rodzaju.
Jeśli więc szuka się efektywnego sposobu poprawienia modeli operacyjnych dla strategii łańcucha dostaw w swojej firmie, jest to dobry kierunek.