Dlaczego kurs ogólny niemieckiego to za mało w biznesie?
Kurs ogólny niemieckiego to bardzo intuicyjny wybór, kiedy potrzebujesz podnieść swoje kwalifikacje i wartość na rynku pracy. Niestety często podejmujemy decyzję o swoim rozwoju nie do końca świadomie – a przez to wybieramy rozwiązania nieefektywne. Sprawdź, czemu tak się dzieje i dlaczego kurs ogólny niemieckiego może okazać się niewystarczający dla rozwoju Twojej kariery!
Najwięcej kursantów decyduje się właśnie na kurs ogólny niemieckiego – bardzo często nie dlatego, że konkretnie tego podejścia do nauki i zakresu materiału potrzebują, ale dlatego, że takie zajęcia sprawiają wrażenie „dobrych do wszystkiego”.
Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje językowe z myślą o rozwoju Twojej kariery, ale nie interesowałeś się do tej pory różnorodnością ofert szkół językowych, prawdopodobnie również w pierwszej kolejności sprawdzisz w sieci „kurs ogólny niemieckiego”. Niestety taki program – nawet najlepiej przemyślany – nie zapewni Ci optymalnego przygotowania do pracy z językiem niemieckim. Ale dlaczego?
Język biznesowy jest specjalistyczny – kurs też musi
Oferta większości szkół językowych jest naprawdę bogata. Znajdziesz w niej kursyogólne, certyfikacyjne, biznesowe, konwersacyjne, intensywne – i nie tylko. Ta różnorodność nie wynika jednak z czyjegoś widzimisię, a z potrzeby dostosowania zakresu nauki języka niemieckiego do indywidualnych celów kursanta.
– Nie ma możliwości, by nauczyć się całościowo jakiegokolwiek języka obcego. Człowiek, który jest z wykształcenia humanistą, nawet w swoim ojczystym języku nie będzie znał wszystkich słów z zakresu fizyki kwantowej czy makroekonomii – tłumaczy Bogdan Czyż, lektor w szkole języka niemieckiego einfach so! w Warszawie. – Tak samo jest z kursami języka niemieckiego. Żeby były naprawdę skuteczne, muszą być ukierunkowane na konkretne cele kursanta.
Nie oczekuj zatem, że kurs ogólny niemieckiego nauczy Cię „tak ogólnie wszystkiego”, ze specyfiką komunikacji w środowisku biznesowym włącznie. Jeśli głównym powodem, dla którego zacząłeś rozglądać się za szkołą języka niemieckiego jest chęć rozwoju zawodowego w tym kierunku geograficznym – szukaj precyzyjnie. Szukaj kursu biznesowego albo takiego dedykowanego właśnie Twojej grupie zawodowej.
Kurs ogólny niemieckiego a kurs biznesowy
Poznawanie specjalistycznego słownictwa biznesowego z zakresu najbardziej rozwojowych branż i trenowanie swobodnej komunikacji w środowisku pracy to tylko niektóre elementy, które odróżniają kurs biznesowy od kursu ogólnego niemieckiego.
Dobry program nauki ukierunkowany na biznes będzie też obejmował słownictwo związane z różnego rodzaju firmowymi dokumentami i oficjalną korespondencją, a także pozwoli nabrać płynności w rozmowach telefonicznych i prowadzeniu niemieckojęzycznego small talku.
Skuteczność nauki języka niemieckiego biznesowego zależy również od kwalifikacji lektora, który prowadzi taki kurs. Bardzo często zapomina się o tym, by przed podpisaniem umowy ze szkołą językową sprawdzić, co lektor języka niemieckiego ukierunkowanego na biznes ma w ogóle wspólnego z biznesem i niemieckojęzycznym środowiskiem pracy. Czy ma doświadczenie w pracy w międzynarodowej firmie? Jakie kierunki studiów poza filologią germańską skończył? To wszystko ważne pytania, na które dobrze jest znaleźć odpowiedzi przed wydaniem pieniędzy na kurs biznesowy.
Kurs niemieckiego specjalnie dla Twojej branży?
Programy nauczania języków obcych dla prawników, lekarzy czy ekonomistów stają się coraz bardziej popularne. Specjaliści, którzy myślą o rozwoju swojej kariery w krajach niemieckojęzycznych, chcą być maksymalnie komunikatywni i kompetentni językowo.Praca radcy prawnego w Niemczech stałaby się dziesięć razy trudniejsza, gdybyś kompletnie nie potrafił porozumieć się z klientem, prawda? Podobnie problematyczna byłaby sytuacja, gdybyś jako lekarz pracujący w Austrii nie rozumiał ani słowa z tego, co chce przekazać Ci Twój pacjent albo współpracownicy.
Kurs ogólny niemieckiego niestety nie zapewni Ci przygotowania językowego na każdym froncie Twojego życia. W programie zabraknie specjalistycznego słownictwa, idiomów i branżowych sformułowań, a także ogólnego nakreślenia biznesowych realiów w krajach niemieckojęzycznych. Jeśli więc zależy Ci na solidnym przygotowaniu językowym do pracy za granicą, w międzynarodowej firmie bądź z zagranicznymi kontrahentami – wybierz program, który przygotuje Cię konkretnie do tego. Kurs biznesowy albo taki dedykowany Twojej grupie zawodowej sprawdzi się tu o niebo lepiej, niż kurs ogólny niemieckiego.
Autor: einfach so!
ul. Zajęcza 15
00-351 Warszawa
www.einfachso.pl