Umowa deweloperska – co warto o niej wiedzieć i jakich błędów unikać?
Zakup mieszkania to inwestycja często na całe życie. Jest szalenie kosztowna i ważna chociażby z osobistego punktu widzenia, dlatego podpisując umowę deweloperską warto mieć świadomość przysługujących nam praw i obowiązków. Co jeszcze warto wiedzieć o samej umowie?
Umowa deweloperska – gdzie się ją podpisuje i ile kosztuje?
Mieszkanie z rynku pierwotnego można zarezerwować na krótko przed rozpoczęciem prac budowlanych. W takich sytuacjach podpisuje się umowę rezerwacyjną. W kolejnym etapie klient podpisuje umowę deweloperską w formie aktu notarialnego. Zapewnia on szereg praw nabywcy i nakłada na dewelopera konkretne obowiązki, z których musi się on wywiązać. Wyboru notariusza dokonuje zazwyczaj deweloper, choć nie jest wykluczone, aby wskazał go również klient. Nie przerażają również koszty wizyty u notariusza – sporządzenie aktu wynosi maksymalnie kilkaset złotych.
Czy warto skonsultować z prawnikiem zapisy umowy deweloperskiej?
Jak najbardziej. Treść umowy deweloperskiej warto skonsultować z doświadczonym prawnikiem działającym w branży nieruchomości. Spojrzy on fachowym okiem na dokument i szybko wychwyci ewentualne niedozwolone i niekorzystne dla nabywcy zapisy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.umowadeweloperska.pl/obsluga-prawna-inwestycji/.
Umowa deweloperska – jakie elementy powinny się w niej pojawić?
Umowa deweloperska, zawarta w formie aktu notarialnego, powinna zawierać szereg istotnych postanowień, w tym elementy takie jak:
- termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji;
- strony umowy;
- cenę mieszkania;
- dokładne określenie nieruchomości (budynek, lokal, metraż, pomieszczenia);
- standard wykończenia;
- położenie lokalu w budynku;
- informacje dotyczące bankowego rachunku powierniczego;
- numer pozwolenia na budowę;
- termin przekazania mieszkania na własność (przeniesienia prawa własności nieruchomości);
- sposoby płatności;
- wysokość transzy;
- konsekwencje na wypadek niewywiązania się z ustaleń umowy;
- harmonogram wpłat.
Jak sprawdzić solidność i uczciwość dewelopera?
Każdy rozważny inwestor powinien sprawdzić, czy deweloper oferujący wymarzone mieszkanie należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, które kierują się dobrymi praktykami w biznesie. Przydatny może być również Krajowy Rejestr Sądowy. Obowiązująca w Polsce ustawa deweloperska nakłada również na niego konieczność przedstawienia prospektu powstającej inwestycji.
Jak ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami w umowie deweloperskiej?
Warto mieć również świadomość istnienia rejestru klauzul niedozwolonych, która jest umieszczona na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W sytuacji znalezienia w umowie deweloperskiej klauzul niedozwolonych, należy odstąpić od podpisania tego typu dokumentu. W innym przypadku zgoda na niekorzystne rozporządzenia może okazać się zgubna w skutkach i wyjątkowo kosztowna dla właściciela mieszkania.
Na inwestowanieodpodstaw.pl można znaleźć wiele informacji, które na pewno przydadzą się początkującym inwestorom. Sam niedawno trafiłem na tę stronę i dzięki niej już udało mi się uniknąć wielu problemów. Gdy mamy kapitał pod inwestycje, warto szukać sprawdzonych i pewnych rozwiązań, a nie inwestycji obiecujących wysokie zyski bez ryzyka. Czegoś takiego po prostu nie ma.