Design Thinking – w czym tkwi fenomen tej metody?

O Design Thinking z roku na rok mówi się i słyszy coraz więcej. Do zgłębienia tajników tej metody zachęca chociażby fakt, że z powodzeniem korzystają z niej tacy światowi giganci, jak m. in. Samsung, Apple czy Google. Potencjał Design Thinking z powodzeniem mogą jednak wykorzystać także mniejsze przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli ich celem jest tworzenie kreatywnych, perfekcyjnie skrojonych na miarę potrzeb odbiorców rozwiązań. Sprawdźmy, czym jest myślenie projektowe i w jaki sposób uczyć się go od najlepszych!

O Design Thinking słów kilka, czyli o czym właściwie mówimy?

Design Thinking po polsku możemy nazwać po prostu myśleniem projektowym. Jest to innowacyjna metoda, która odchodzi od tradycyjnych procesów twórczych na rzecz kreatywnej metody tworzenia nowych produktów, usług i innych rozwiązań biznesowych. Jej znakiem rozpoznawczym i wyróżnikiem jest skupienie się naczłowieku , i zaspokojenie jego potrzebznajduje się zawsze w ścisłym centrum myślenia projektowego.

Design Thinking to iteracyjny proces projektowania twórczych rozwiązań, który dąży do odkrycia, zrozumienia oraz zaspokojenia potrzeb przyszłych użytkowników tworzonych produktów. Myślenie projektowe to pełne potencjału, innowacyjne i użyteczne narzędzie, które pozwala organizacjom lepiej dostosować się do zmian,a także skutecznie budować swoją przewagę konkurencyjną.

W myśleniu projektowym nie ma jednak czegoś takiego, jak jedyne słuszne rozwiązanie danego problemu. Metoda ta zachęca bowiem do zadawania pytań, eksperymentowania, obserwacji oraz wprowadzania i testowania kolejnych pomysłów. Pozwala na uwolnienie twórczego potencjału zespołu pracującego nad rozwiązaniem danego problemu, akceptuje i wspiera nowe spojrzenia na problem oraz zachęca do kwestionowania utartych schematów i tradycyjnych rozwiązań.

Dlaczego warto postawić na myślenie projektowe?

Wykorzystanie potencjału, jaki oferuje myślenie projektowe, zapewnia firmom wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim, Design Thinking pozwala na stworzenie: nowych pomysłów na rozwiązanie istniejących problemów, lepszych niż dotychczasowe sposobów działania, bardziej efektywnych sposobów komunikacji, nowej usługi. Myślenie projektowe skutecznie zrywa także ze skostniałymischematamimyślowymi ,i pozwala uwolnić kreatywny potencjał drzemiący w pracownikach.

Design Thinking pozwala wykorzystać nowoczesne technologie w przyjazne dla użytkownika usługi i produkty”. Z kolejnego zdania nie mogę wyłuskać treści. Aby w pełni wykorzystać potencjał biznesowy myślenia projektowego, niezbędne jest poznanie zasad stosowania tejmetody. Najprościej można to zrobić, zapisując się na warsztaty z Design Thinking, dostępne na stronie https://dtmethod.com/. Są one prowadzone w oparciu o metodykę DTMethod, która pozwala na opracowywanie doskonałych rozwiązań w sprawdzony sposób. Warsztaty oferowane na https://dtmethod.com/ mogą odbywać się również online i pozwalają nie tylko zgłębić tajniki myślenia projektowego, ale także wypracować co najmniej dwa, gotowe do wdrożenia rozwiązania.

Ewolucja telefonów – od początku do teraźniejszości