Czy płatności przez telefon są bezpieczne? Jak zabezpieczyć się przed włamaniem na konto? Odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące bankowości elektronicznej
Bankowość elektroniczna na dobre zmieniła oblicze usług finansowych. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki możesz zrealizować przelew przez internet, założyć lokatę poprzez aplikację mobilną czy zapłacić za zakupy telefonem.
W artykule sprawdzimy, czy takie transakcje są bezpieczne. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania, dotyczące e-bankingu.
Pierwszym bankiem, który umożliwił swoim klientom wykonywanie operacji za pośrednictwem internetu był amerykański Security First Network Bank. Miało to miejsce w 1995 roku. Obecnie niemal wszystkie światowe banki pozwalają realizować transakcje przy pomocy urządzeń elektronicznych, bez konieczności wizyty w oddziale.
To właśnie – mówiąc w sporym skrócie – nazywamy bankowością elektroniczną.
Wykonując operacje przy pomocy telefonu komórkowego, komputera czy tabletu uniezależnisz działania od godzin pracy banków i swojej lokalizacji.
Nie ulega wątpliwościom, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy każda minuta jest na wagę złota ma to niebagatelne znaczenie.
Choć polski e-banking należy do najbezpieczniejszych w Europie, wielu klientów obawia się, czy elektroniczne transakcje nie narażą ich portfeli na zbyt duże ryzyko. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Nie ulega wątpliwościom, że wszędzie tam, gdzie znajdują się pieniądze, istnieje ryzyko ich kradzieży. Wychodząc z takiego założenia można jednak – tak samo jak korzystania z elektronicznego konta – obawiać się kradzieży torebki na ulicy. Zamiast popadać w przesadę, warto wdrożyć w życie działania, które pozwolą maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy.
Jak zabezpieczyć się przed włamaniem na konto?
Pierwszą i najważniejszą zasadą, która pomoże zminimalizować ryzyko włamania na konto jest ochrona loginu i hasła do konta oraz kodu PIN. Pamiętaj, że są to dane, które w żadnym wypadku nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Nie zapisuj ich nigdzie (a szczególnie na karteczce, włożonej do portfela!), nie podawaj także osobom trzecim.
Ustawiaj silne hasła do konta i regularnie je zmieniaj.
Czy powinienem zabezpieczyć również komputer?
Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie komputera. Dobry program antywirusowy ochroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem typu keylogger czy trojan. Takie wirusy są w stanie przechwycić wprowadzane przez Ciebie dane np. login i hasło do rachunku czy numer oraz kod zabezpieczający karty kredytowej.
Czy płatności przez telefon są bezpieczne?
Realizacja płatności przy pomocy telefonu może być niezwykle wygodna. Podstawową zasadą, która pomoże zwiększyć bezpieczeństwo takich transakcji powinna być aktywacja blokady dostępu do telefonu. Konieczność wpisania hasła lub kodu PIN uchroni Twoje finanse nawet wtedy, kiedy telefon dostanie się on w niepowołane ręce.
Czym jest phishing? Czy mogę się przed nim chronić?
Phishing jest jedną z form cyberprzestępczości. Polega ona na podszywaniu się pod bank, a następnie wyłudzaniu poufnych informacji. Najpopularniejszą formą phishingu są wysyłane przez przestępców e-maile. Po kliknięciu w link niczego nieświadomy klient przenosi się na stronę www, łudząco przypominającą stronę banku. Jeśli podąży za instrukcjami w e-mailu i w oknie do logowania wpisze swój login i hasło, trafią one w ręce hakera.
Jeśli otrzymasz wiadomość z banku, która będzie wyglądać podejrzanie, wstrzymaj się z wykonaniem jakichkolwiek działań. Nieprzemyślana czynność może Cię bowiem całkiem sporo kosztować.
Czy ktoś może skopiować moją kartę płatniczą?
Choć brzmi to nieprawdopodobnie, kopiowanie kart płatniczych (skimming) jest obecnie bardzo popularnym zagrożeniem. Jest to technika, która umożliwia przestępcom skopiowanie paska magnetycznego z karty płatniczej podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu lub… płacenia rachunku np. w restauracji.
Uzyskane dane mogą posłużyć im do stworzenia „kopii” karty, którą będą mogli dokonywać transakcji bezgotówkowych lub wypłacać pieniądze w bankomacie.
Czy przed skimmingiem można się ustrzec?
Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu zwróć uwagę, czy żadne elementy urządzenia nie wyglądają podejrzanie. Na klawiszach znajdują się miękkie nakładki? Na bankomacie został zamontowany pojemnik na ulotki? Oba elementy mogą świadczyć o działalności przestępców.
W przypadku korzystania z karty w restauracji nie pozwól, aby kelner, przyjmujący płatność znalazł się poza zasięgiem Twojego wzroku. Niestety, już kilka chwil wystarczy, aby skopiować dane z paska magnetycznego. A to może stać się źródłem długofalowych, wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji.