Czy korzystne inwestycje to tylko lokaty?
Czym tak właściwie jest lokata? Istnieję kilka teorii. Jednak jedna definicja powinna w pełni przedstawić praktyczne podejście. Dotyczy ona umowy z bankiem, dzięki której bank jest zobligowany do tego, ażeby wypłacić klientowi wpłaconą kwotę wraz z należnymi odsetkami.
Jak inwestować, aby nie ponieść żadnego ryzyka? Wybrać lokatę w banku. Bardzo prosta forma inwestycji środków pieniężnych. Poniesienie straty w tym przypadku jest praktycznie zerowe. Taki sposób inwestycji to z pewnością plusy, a także minusy. Pomimo tego, że na polskim rynku oprocentowania są coraz niższe, klienci banków podejmują decyzję o założeniu lokaty bankowej. Z pewnością największy atut takiej inwestycji to jasno sprecyzowany zysk (dotyczy to głównie lokat, które są ze stałych procentem).
Kolejna zaleta, z punktu widzenia klienta to fakt, że założenie lokaty nie wymaga zbyt wysokiego kapitału. Przykładowo kapitał 1000zł, to wystarczająca suma, ażeby móc założyć lokatę bankową. Decydując się na taką inwestycję nie należy posiadać specjalistycznej wiedzy, śledzenie spadków i notowań jest zerowe, ponieważ lokata ze stałym oprocentowaniem gwarantować będzie pewny, ściśle zdefiniowany zysk.
To prawda, że lokata bankowa to pewny zysk. Jednak kwoty ze względu na niewielkie oprocentowanie nie są zadowalające dla klientów. Oczywiście, to nie tylko jeden z minusów inwestowania w taki sposób. Kolejna wada lokaty bankowej to także obowiązek zamrożenie swojej kwoty pieniędzy na określony okres. Klient, który założy rachunek na pół roku przez okres 6 miesięcy nie będzie mógł zerwać umowy, ponieważ całe oprocentowanie zostanie utracone.
Korzystna alternatywa to inwestowanie w nieruchomości, wealth.pl przedstawiać może szczegóły z tym związane. Lokata bankowa, w porównaniu z wyżej wymienionym sposobem to bardzo niewielki zysk. Z tego względu, że w Polsce oprocentowania spadły diametralnie w dół warto odnaleźć jakiejś inne metody inwestycji. Przy niewielkim kapitale przy zakładanej lokacie nie będzie można liczyć na zbyt duży procent zysku.