Co wpływa na kursy akcji?
Kurs akcji jest to monetarna wycena wartości danej spółki w rozbiciu na ilość akcji dostępnych na rynku i będących w obiegu. W momencie wejścia spółki na rynek, ustalana jest cena wejścia, tak zwany debiut spółki na giełdzie.
Na ten przykład, spółka chce osiągnąć przy swoim debiucie kwotę 2 mln zł, wystawiając na sprzedaż 20000 akcji. Wychodzi zatem po 100 zł za jedną akcję. Na starcie po tyle są zazwyczaj akcje sprzedawane, chyba że z jakiś powodów zmniejszy się ilość dostępnych akcji. Niekiedy na akcje co poniektórych spółek (np.: PZU) trzeba było robić listy i zostały wprowadzone limity sprzedaży na jedną osobę. Sytuacja taka się powtarza, gdy jest ograniczona ilość danego waloru, a ilość chętnych jest znacznie wyższa.
Kurs startowy
Po wejściu spółki na giełdę, mamy do czynienia z tak zwanym kursem startowym, czy też kursem debiutu. Jeżeli spółka cieszyła się dużą popularnością, najczęściej kwota startu jest wyższa aniżeli kwota po jakiej można było dokonać zakupu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Część ludzi kupiła akcje tylko po to by je sprzedać z drobnym zyskiem, a znajdzie się także wielu takich, którzy chcą zwiększyć ilość posiadanych akcji danej spółki, zatem skupują akcje, które zostały na nowo wprowadzone do obrotu. Więcej interesujących informacji uzyskamy na stronie TMS Brokers pod adresem https://www.tms.pl.
Od czego zależy kurs akcji?
Przede wszystkim, ustalany jest na podstawie podstawowych praw rynkowych. Zatem jeżeli popyt na dane akcje jest wysoki, a podaż niska, kurs akcji niewątpliwie będzie rósł, aby nasycić rynek. I analogicznie działa to w drugą stronę, zatem duża podaż, mały popyt to kurs spada.
Perspektywa globalna
Odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, co wpływa na kurs akcji, szerzej, w perspektywie bardziej globalnej. Giełda jest podatna na różnego rodzaju informacje i zdarzenia, zarówno te gospodarcze, jak i polityczne, społeczne i wszystkie inne, które wywierają jakikolwiek wpływ na społeczeństwo i świat. Zatem jeżeli gospodarka państwowa łapie “zadyszkę”, najczęściej to samo dzieje się na giełdzie.
Gdy mamy do czynienia z ważnymi wydarzeniami politycznymi, często przedkłada się to na gwałtowniejsze ruchy na giełdzie, gdyż inwestorzy albo to wycofują pieniądze z giełdy, bądź kupują jeszcze więcej. Tak samo się dzieje, gdy spółki których akcje dotyczą, ogłaszają swoje okresowe raporty i bilanse firmowe. Jest to jeden z głównych czynników stanowiących o zmianie kursu.