Ciśnieniowe systemy rurociągowe – z czego się składają?
Systemy rurociągowe wymagają precyzyjnego zaprojektowania, a następnie wykonania z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. O ich trwałości i długowieczności decyduje jednak nie tylko samo wykonanie, ale również materiał, z jakiego zostały zrobione. Dlatego warto stawiać na sprawdzone, wytrzymałe i odpowiednio dopasowane tworzywa, dzięki którym można mieć pewność, że cała instalacja będzie działała bezproblemowo i bezawaryjnie.
Ciśnieniowe systemy rurociągowe wykorzystywane są w instalacjach wodnych w budynkach jedno i wielorodzinnych, a także w wielu innych instalacjach. Ich budowa różni się w zależności od tego, kiedy zostały wykonane. Stare instalacje najczęściej wykonane są z ocynkowanych rur, w nowych budynkach są one natomiast wykonywane z tworzyw sztucznych, między innymi polietylenu czy polipropylenu. Każda instalacja, bez względu na tworzywo, składa się z rur, złączek, a także innych elementów, których zadaniem jest doprowadzenie wody do konkretnego miejsca.
Zalety rurociągów z tworzyw sztucznych
Nowoczesne rurociagi tworzywowe to dobra i sprawdzona opcja w nowoczesnym budownictwie. Tworzywa sztuczne dają nieporównywalnie więcej możliwości niż stare, ocynkowane rury czy złączki żeliwne. Rury z tworzyw sztucznych są przede wszystkim dosyć elastyczne i można je bez problemu prowadzić nawet w trudnych płaszczyznach i powierzchniach. Dodatkowo można je wyginać po podgrzaniu, uzyskując pożądany kształt. Rury mają też pamięć termiczną, a więc po ponownym podgrzaniu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Dużą zaletą rur z tworzyw sztucznych jest ich trwałość, wytrzymałość i idealnie gładka powierzchnia wewnątrz. Dzięki temu rury instalacyjne doprowadzające wodę mogą mieć dosyć niewielkie światło, a i tak zawsze będą sprawowały się bez zarzutu. Nie ma bowiem możliwości, aby coś się osadzało w ich świetle. Rury z tworzyw sztucznych są też w stu procentach bezpieczne i nietoksyczne, nie uwalniają do wody żadnych szkodliwych substancji. Można je więc z powodzeniem wykorzystywać do tworzenia instalacji doprowadzających wodę pitną.
Dobry projekt i fachowe wykonanie
Aby rurociąg spełniał swoje zadanie i nie powodował żadnych problemów na którymkolwiek z etapów użytkowania, musi być profesjonalnie zaprojektowany z dbałością o wszystkie detale i nieprzewidziane sytuacje, jakie mogą pojawić się w czasie instalacji. Im lepszy i solidniejszy projekt, tym większa pewność, że w czasie instalacji pójdzie wszystko zgodnie z planem. Ekipa instalatorów musi wykonać całą instalację zgodnie z projektem, a także dopilnować, aby wszystkie elementy i poszczególne odcinki rurociągu były całkowicie szczelne. Konieczne jest wykonanie między innymi próby ciśnieniowej, dzięki której można upewnić się, czy na żadnym odcinku instalacji woda nie przecieka lub nie ma jakichś niedoróbek montażowych. Nawet najlepszej jakości rury i elementy łącznikowe nie sprawdzą się bowiem, jeśli nie będą profesjonalnie zamontowane.