Badania termowizyjne – jak z nich skorzystać?
Audytorzy energetyczni mogą wykorzystywać termografię – lub skanowanie w podczerwieni – do wykrywania wad termicznych i przecieków powietrza w obudowach budynków.
Jak działają badania termowizyjne?
Termografia mierzy temperatury powierzchni za pomocą kamer na podczerwień i aparatów fotograficznych. Te narzędzia widzą światło znajdujące się w spektrum ciepła. Obrazy na filmie lub filmie rejestrują zmiany temperatury powierzchni budynku, od białego w ciepłych regionach do czarnych w chłodniejszych obszarach.
Powstałe obrazy pomagają audytorowi ustalić, czy potrzebna jest izolacja. Służą również jako narzędzie kontroli jakości, zapewniające prawidłową instalację izolacji. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa termowizja sprawdź Tech-Team24.pl – Termowizja.
Kontrola termograficzna jest badaniem wewnętrznym lub zewnętrznym. Audytor energii decyduje, która metoda zapewni najlepsze wyniki w określonych warunkach pogodowych, czy biorąc pod uwagę konkretną lokalizację jak Gdynia czy Gdańsk. Skany wewnętrzne są częstsze, ponieważ ciepłe powietrze uciekające z budynku nie zawsze przechodzi przez ściany w linii prostej. Utrata ciepła wykryta w jednym obszarze ściany zewnętrznej może pochodzić z innego miejsca po wewnętrznej stronie ściany. Ponadto trudniej jest wykryć różnice temperatur na zewnętrznej powierzchni budynku podczas wietrznej pogody. Z powodu tej trudności badania termowizyjne wewnętrzne są generalnie dokładniejsze, ponieważ korzystają z ograniczonego ruchu powietrza.
Termografia wykorzystuje specjalnie zaprojektowane kamery wideo na podczerwień lub nieruchome do robienia zdjęć (zwanych termogramami), które pokazują zmiany temperatury powierzchni. Ta technologia ma wiele zastosowań. Termogramy układów elektrycznych mogą wykryć nienormalnie gorące połączenia elektryczne lub inne elementy. Termogramy układów mechanicznych mogą wykryć ciepło wytwarzane przez nadmierne tarcie. Audytorzy energetyczni wykorzystują termografię jako narzędzie do wykrywania strat ciepła i wycieku powietrza w obudowach budynków.
Termowizja korzystając z podczerwieni pozwala audytorom energii sprawdzić skuteczność izolacji w konstrukcji budynku. Otrzymane termogramy pomagają audytorom ustalić, czy budynek wymaga izolacji i gdzie powinien się znaleźć. Ponieważ mokra izolacja przewodzi ciepło szybciej niż sucha izolacja, skany termograficzne dachów często wykrywają przecieki dachowe.
Oprócz korzystania z termografii podczas oceny energii, powinieneś zrobić takie badanie przed zakupem domu – nawet nowe domy mogą mieć wady, tak samo jak stare. Możesz zawrzeć w umowie klauzulę wymagającą badania termograficznego domu. Skan termograficzny wykonany przez certyfikowanego technika jest zwykle wystarczająco dokładny, aby wykorzystać go jako dokumentację w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Audytor energii może zastosować jeden z kilku rodzajów czujników podczerwieni podczas inspekcji na miejscu. Warto skorzystać z takich nowoczesnych narzędzi.