Styl angielski – aranżacja ogrodu
Ogrody angielskie charakteryzują się niezwykle bujną roślinnością. Ogrody te są bardzo zmienne i należy się starać, aby była zamknięte w ramach naszego ogrodzenia. Są to ogrody wzorowane na naturze i najbliższe skojarzenie jakie przychodzi mi do głowy to ogród z „Tajemniczy ogród”. W tym artykule postaram się przedstawić wam kilka jego najważniejszych cech, jak go zaplanować tak, aby wyglądał jak najbardziej okazale.
Trochę historii
Zacznijmy od kilku zdań na temat ich historii. To w Anglii w XVII wieku powstała moda na ogrody bazujące na przyrodzie. Była to jedne z pierwszych takich. Wcześniej istniały już ogrody japońskie o podobnej charakterystyce, ale były one silnie powiązane z religią. Zatem nie były zbyt popularne w Europie. Od czasów, gdy pierwsze takie ogrody powstały, ten styl aranżacji był bardzo popularny. Najpopularniejszy w okolicach pałaców czy dworów.
Ogrodzenie takiego ogrodu
Tutaj zależy dużo od naszych intencji i najbliższego otoczenia. Jeżeli chcemy stworzyć swój unikatowy ekosystem lub raj to dobre ogrodzenie będzie ważne. Wtedy możemy odciąć się od otaczającego nas świata. Nie jest to jednak zalecane w przypadku, gdy nasz ogród otacza las, łąka czy inny rozległy, zielony teren. W takim przypadku wystarczy zwykłe ażurowe ogrodzenie. W ten sposób możemy optycznie powiększyć nasz ogród is tworzyć dla niego naturalne tło.
Charakterystyka stylu angielskiego
Tutaj rządzi chaos. Nikt nie zwraca uwagi na to, czy elementy mają regularne kształty, czy są linie proste i takie też kąty. Wasz ogród jest pagórkowaty? To nawet lepiej. W naturze rzadko jaki teren jest idealnie prosty, więc w tych ogrodach także nie ma takiego nacisku. Układ ścieżek, trawnika i roślin powinien być płynny.
Dobór roślin
Rośliny to najważniejszy aspekt ogrodów w stylu angielskim. Muszą być bardzo dobrze dobrane. Im więcej odcieni zieleni tym lepiej. Kwiaty to tylko dodatek i nie powinno się poświęcać na to, aż takiej uwagi. Najważniejsze są rośliny, które najdłużej będą zielone. Wszystkie roślinki powinny tworzyć gąszcz, który powinien wyglądać na jak najbardziej naturalny. Tutaj też może dojść do konfliktów. Dlaczego? Czasami nam się wydaje, że znamy upodobania roślin, ale nie zawsze jest to prawda. Zatem może się zdarzyć, że rośliny po jakimś czasie wyrosną w innym miejscu niż chcieliśmy i wszystko się przesunie. To nie jest zła sytuacja. To oznacza tyle, że rośliny wybrały dla siebie najlepsze miejsce do życia pod względem nawodnienia, gleby i nasłonecznienia. Czasami też jeden gatunek może zdominować inny i spowodować jego zaniknięcie. Tutaj też bym się bardzo nie martwiła. Czemu? Tak działa natura. Na danym terenie żyją tylko te najsilniejsze gatunki, dla których dane warunki są idealne do życia. Nie da się wszystkiego przewidzieć w przyrodzie i nie powinniśmy wymagać tego od siebie.
Podsumowanie
Styl angielski aranżacji ogrodu to jeden z najbardziej fascynujących stylów. Jest wzorowany na naturze i także najbardziej bujny. Panuje tam pozorny chaos, ale tak samo jest w otaczającej nas przyrodzie. Taki ogród daje nam raj na co dzień i nie musimy go później szukać w czasie urlopu.
🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko
ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)
nr. tel: +48 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
NIP: 8222169844