Android, iOS czy Windows? – kto wygrywa na rynku?
Rynek systemów operacyjnych został zdominowany przez trzech światowych gigantów z branży internetowej i elektronicznej. Flagowe produkty przedsiębiorstw Google Inc., Apple Inc. oraz Microsoft Corporation prześcigają się ze sobą na wielu płaszczyznach rynkowych, jednak największa rywalizacja pomiędzy nimi toczy się o popularność wśród użytkowników urządzeń mobilnych.
Android
Najpopularniejszy system mobilny na świecie, produkowany przez koncern Google. Jego znakiem rozpoznawczym jest zielony robot znajdujący się w logo.
Android posiada największy udział na rynku oraz oferuje najszerszy wybór aplikacji, które można znaleźć w specjalnym sklepie Google Play. Niektóre z nich są dedykowane specjalnie dla użytkowników tego systemu operacyjnego (m.in. Google+, Google Maps, Google Earth czy Gmail).
Pierwsza oficjalna wersja Androida, o numerze 1.0, pojawiła się we wrześniu 2008 r. Od tego czasu doczekała się licznych aktualizacji oraz wyprodukowania 12 kolejnych wydań tego systemu. Znakiem rozpoznawczym marki Android jest nie tylko mały robot, ale również charakterystyczne nazewnictwo wszystkich wersji, nawiązujące do słodkich produktów spożywczych i deserów. Każda kolejna otrzymuje następną literę alfabetu. Pierwsze wydanie rozpoczynało się od litery A i otrzymało tytuł Apple Pie oznaczający szarlotkę. Najnowsza wersja, która zadebiutowała w październiku 2015 r. nazywa się 6.0 Marshmallow (pianka). Oferuje ona m.in. skaner linii papilarnych, innowacyjny tryb uśpienia Doze czy system płatności mobilnych Android Pay.
iOS
Drugi system operacyjny pod względem udziału w rynku. Od początku był produkowany przez firmę Apple i współpracuje wyłącznie z jej urządzeniami.
iOS jest chętnie wybierany na całym świecie, jednak w niektórych krajach depcze po piętach swojemu największemu konkurentowi, Androidowi. Odpowiednikiem Google Play jest tutaj App Store, oferujący już ponad milion najróżniejszych aplikacji.
System ten zadebiutował w czerwcu 2007 r. Po raz pierwszy pojawił się wraz z premierą telefonu iPhone 2G. Przez ten czas Apple tworzyło kolejne modele smartfonów, a razem z nimi aktualizacje i zupełnie nowe wersje iOS. Jego ostatnie wydanie nosi numer 9.3. Zostało ono udostępnione 21 marca br., oferując mnóstwo nowości, a wśród nich funkcję Night Shift zmieniającą temperaturę wyświetlanych kolorów, dostosowując ją do bieżącej pory dnia za pomocą nadajnika GPS, system zabezpieczania notatek za pomocą szyfrowanego hasła, usługi zdrowotne CareKit czy udoskonalony program CarPlay, z którego korzysta coraz większa liczba światowych producentów samochodów.
Windows Phone
Trzeci w kolejności gracz na rynku. Stanowi uzupełnienie bogatej oferty systemów operacyjnych firmy Microsoft.
Windows Phone jest zainstalowany w niewielkiej liczbie telefonów. Oczywiście znajdziemy go w smartfonach Nokia i Microsoft Lumia produkowanych przez koncern z Redmond, ale również w wybranych modelach Samsunga, LG czy HTC.
Numeracja tego mobilnego systemu nieprzypadkowo rozpoczęła się od siódemki. W tym czasie najnowszym produktem Microsoftu na komputery stacjonarne był właśnie Windows 7. Najnowszą wersją jest Windows 10 Mobile, zaprezentowany na początku 2015 roku. Oferuje on charakterystyczny dla siebie układ kafelkowy, zupełnie nowy podgląd listy aplikacji, integrację wiadomości SMS z komunikatorem Skype, możliwość przenoszenia klawiatury po całym ekranie czy najnowszą przeglądarkę Edge.
Porównanie systemów operacyjnych
W Polsce zdecydowany prym wiedzie system Android. Według badań z zeszłego roku, jego udział w rynku wśród użytkowników smartfonów wyniósł aż 75 %, zupełnie deklasując konkurencję. Co ciekawe, pozycję wicelidera zajmują urządzenia działające pod kontrolą Windows Phone. Mogą pochwalić się ponad 14-procentowym udziałem oraz tendencją ogromnego wzrostu w porównaniu do roku ubiegłego, gdzie wynik nie przekraczał nawet 10 %. Odsetek posiadaczy iPhone’ów wynosi zaledwie niespełna 4 %.
Wyniki udostępnionego w analogicznym okresie rankingu uwzględniającego cały świat pokazują zupełnie co innego. Liderem zestawienia również jest flagowy produkt firmy Google, który w tym przypadku nie przekracza nawet połowy łącznych udziałów. Z kolei urządzenia ze słynnym jabłkiem w logo notują tutaj aż 40 %. Pokazuje to, że użytkownicy na świecie znacznie częściej sięgają po smartfony i tablety marki Apple. Zdecydowanie traci tutaj Windows Phone, który osiąga zaledwie nieco ponad 2 %.
Sukcesu Androida należy dopatrywać się w jego dostępności na wielu urządzeniach mobilnych. Korzystają z niego nie tylko smartfony i tablety z serii Google Nexus, ale przede wszystkim tak wielkie koncerny jak: Samsung, Sony, LG, HTC i wiele innych. Użytkownicy doceniają również bardzo rozwinięty sklep z aplikacjami, Google Play. Nie należy jednak lekceważyć jego najgroźniejszego rywala, czyli głównego systemu firmy Apple. iOS jest chwalony za proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz bycie o krok przed konkurencją. Jego odbiorcy chwalą także opcję dzielenia się zyskami z osobami piszącymi płatne aplikacje do App Store, dzięki której otrzymują oni aż 70 % przychodów z ich sprzedaży. Podstawową wadą tego systemu jest otwarcie się na klientów wyłącznie jednej marki.
Urządzenia firmy Apple słyną ze swoich wysokich cen i to właśnie w tym tkwi źródło jego małej popularności w naszym kraju. Z kolei Android jest znacznie łatwiej dostępny, jednak zdecydowanie bardziej podatny na wirusy. Poza tym urządzenia działające pod jego kontrolą mają utrudnioną możliwość aktualizacji do najnowszej wersji systemu, w przeciwieństwie do swego rywala. Najnowszą wersję 6.0 Marshmallow posiada zaledwie co pięćdziesiąta osoba korzystająca z systemu Android, za to ostatnie wydanie iOS zainstalowało około 80 % jego użytkowników.
Rywalizacja toczy się przede wszystkim pomiędzy tymi dwoma głównymi systemami operacyjnymi
W tyle pozostaje Windows Phone, choć istnieją pewne wyjątki, jak chociażby nasz kraj, gdzie produkt Microsoftu zajmuje pewne drugie miejsce w rynku. Jego wzrost udziałów wynika z udostępnianych na bieżąco aktualizacji najnowszego, przełomowego systemu Windows 10 Mobile. Jest on jednak dostępny wyłącznie na ostatnie modele Lumii, co automatycznie zawęża grono odbiorców. Eksperci i sami użytkownicy, wymieniając wady tego produktu na urządzenia mobilne, wskazują ograniczoną możliwość konfigurowania i dostosowywania smartfonu lub tabletu do własnych potrzeb i wymagań, stosunkowo niewielka ilość dedykowanych aplikacji czy mniejsza czytelność i przejrzystość, za które odpowiedzialne są słynne kafelki.
Artykuł opracowano we współpracy z firmą Ontium wytwarzającą systemy informatyczne dla firm
Więcej na stronie: https://www.onitum.pl/oferta
– Niezbędne akcesoria do iPhone, których nie możesz przegapić
– Ewolucja telefonów – od początku do teraźniejszości
– Odblokowywanie iPhone’a – Jak to Zrobić?