Adaptacja gotowego projektu domu – dlaczego trzeba ją wykonać?
Coraz popularniejsze staje się kupowanie gotowych projektów domów za pośrednictwem stron internetowych (np. studioatrium.pl). Takie projekty są tańsze niż projekty indywidualne. Jednak decydując się na projekt gotowy, trzeba pamiętać o tym, że konieczne jest zlecenie jego adaptacji. Czym dokładnie jest adaptacja projektu i jakie są najważniejsze kwestie z nią związane?
Czym jest adaptacja projektu?
Adaptacja gotowego projektu to dostosowanie go do warunków panujących na działce, na jakiej będzie postawiony dom, a także do ustaleń zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych dla tej działki. Wykonanie adaptacji gotowego projektu jest konieczne ze względu na to, że jest on przygotowywany w oparciu o uśrednione wartości przyjęte dla danego regionu lub całego kraju (chodzi tutaj przede wszystkim o warunki klimatyczne oraz terenowe). Adaptacji projektu może dokonać jedynie wykwalifikowany architekt. Zmiany przez niego wprowadzone musza być naniesione wyraźnie i w sposób trwały. Zaleca się zaznaczenie ich czerwonym kolorem. Ważne jest to, że architekt, który wykonuje adaptację projektu, staje się później za niego odpowiedzialny. Przed wykonaniem adaptacji musi się on zapoznać z działką oraz informacjami wykazanymi w wyżej wymienionych dokumentach.
Co powinno znaleźć się w adaptacji gotowego projektu?
Adaptacja projektu powinna się składać z dwóch części. Pierwsza z nich to część obowiązkowa, czyli dostosowanie projektu gotowego do wymogów wskazanych w miejscowym planie zagospodarowania lub warunkach zabudowy, a także do specyfikacji działki. Składa się ona z części rysunkowej i opisowej.
Adaptacja może zawierać również część nieobowiązkową, w której będą naniesione zmiany zgodnie z wytycznymi inwestora. Tutaj również występuje część rysunkowa i opisowa. Trzeba przy tym pamiętać, że w tej części zmiany mogą być wprowadzone jedynie w zakresie, w jakim zezwolił na to architekt przygotowujący główny projekt. A w tej kwestii bywa różnie – niekiedy można dokonać znaczących zmian jak np. dodanie podpiwniczenia, w innym np. zmianę układu czy przeznaczenia pomieszczeń.