Dynamic pricing – korzyści, działanie i możliwości wykorzystania

Dynamic pricing, czyli automatyzacja ustalania cen w sklepach internetowych, niesie dla e-commerce bardzo wyraźne korzyści, a także duże możliwości w uzyskiwaniu przewagi nad konkurencją. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie wdrożyć i wykorzystać w swoim sklepie narzędzia dynamic pricing, a także jakie korzyści przyniesie Ci automatyzacja cen.

Czym jest dynamic pricing?

Dynamic pricing (lub repricing) to system umożliwiający automatyczne ustalanie cen w sklepie internetowym w oparciu o pozyskiwane z rynku dane na temat cen konkurencji, podejmowanych przez nią działań promocyjnych, stanów magazynowych, wysokości marży czy pozycji w rankingach porównywarek cenowych. Zastosowanie systemu pozwala zawsze być o jeden krok przed konkurencją i skutecznie reagować na jej działania w zakresie polityki cenowej, zyskując nad nią przewagę.

Dynamic pricing – korzyści

Decydując się na wdrożenie do swojego sklepu platformy dynamic pricing, bardzo szybko zauważysz korzyści, jakie płyną z jej zastosowania. Najważniejsza informacją na pewno jest to, że są to korzyści wymierne, łatwe do policzenia, bowiem dotyczą bezpośrednio zysków ze sprzedaży.

Oszczędzaj czas

Ze względu na ogromną ilość danych do zebrania i przeanalizowania ręczny monitoring cen jest bardzo utrudniony. Tym bardziej, że w niektórych branżach ceny zmieniają się bardzo dynamicznie i trudno jest nadążyć za zmianami. Ustalanie cen za pomocą repricingu okaże się nie tylko szybsze, ale też skuteczniejsze – wszak możesz zareagować na zawsze aktualne ceny konkurencji.

Zwiększa zyski ze sprzedaży

Prowadząc politykę cenową w oparciu o aktualne rynkowe dane, możesz podejmować świadome decyzje w zakresie ustalania cen. Wiesz, kiedy właściwym działaniem będzie obniżenie ceny i o jaką kwotę, a kiedy możesz pozwolić sobie na podniesienie marży bez ryzyka utraty klientów i pozycji w rankingach porównywarek cenowych. Zwiększenie zysków ze sprzedaży osiągniesz dzięki temu poprzez:

  • obniżenie cen i zwiększenie wolumenu sprzedaży;
  • podniesienie marży, a co za tym idzie – czystego zysku.

Dynamic pricing – jak to działa?

Obsługa platformy dynamic pricing jest prosta, choć wymaga dokładnego obmyślenia strategii cenowej dla wybranych kategorii produktów. Pierwszym krokiem jest właśnie wybranie produktów lub kategorii, dla których ceny mają być aktualizowane automatycznie. Kolejny to określenie reguł, których trzymać ma się system w czasie ustalania propozycji cen.

Następnie na podstawie systemów ERP algorytm proponuje wysokość cen dla danych produktów lub kategorii. Można udzielić mu pozwolenia na automatyczną zmianę lub zażądać każdorazowej akceptacji osoby odpowiedzialnej.

Repricing – przykładowe reguły

Reguły, które ustalasz na początku dla poszczególnych kategorii produktów mogą bardzo różny charakter i cel:

  • osiągnięcie konkretnej pozycji w wybranych kanałach sprzedaży;
  • zaoferowanie niższej ceny niż bezpośredni konkurent;
  • ustalanie minimalnej marży;
  • obniżanie ceny po wykryciu niskich stanów magazynowych;
  • ustalanie cen wyprzedażowych „po kosztach”;
  • i wiele podobnych.

Dynamic pricing przyniesie wymierne korzyści dla Twojego biznesu. Prowadzenie polityki cenowej jest szczególnie ważne właśnie w sklepach internetowych, w których znacznie ceny jest znacznie większe niż w sprzedaży stacjonarnej.

Polecamy:
Praca opiekunki w Niemczech – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat