Pracujesz fizycznie na zewnątrz – sprawdź w co zainwestować
Każda z prac dostępnych na rynku pracy oferuje różne warunki zatrudnienia i nie zawsze jest to ciepłe biuro z dostępem do ogrzewania i kawy przez cały dzień pracy. Spora część prac wykonywana jest na zewnątrz, a ma to związek z zakresem wykonywanych obowiązków oraz z okresem w roku, na przykład zbliżającymi się świętami czy czasem festynów.
Jakie zawody na zewnątrz?
Do zawodów wymagających pracy na zewnątrz, niezależnie od warunków atmosferycznych zaliczyć trzeba w pierwszej kolejności pracowników budowlanych, ale również wszelkiego rodzaju serwisantów sprzątających, zajmujących się wywozem śmieci czy dbaniem o miejskie tereny zielone. Wyżej wspomniane zawody wymuszają pracę przez cały rok, dlatego niezbędne jest pewne przygotowanie. Oprócz narzędzi pacy, w które powinien wyposażyć nas pracodawca niezbędną rzeczą jest odpowiedni strój pracowniczy.
W porze letniej jest to ułatwione, natomiast zimą należy pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie w czasie pracy, co jest kwestią nadrzędną, ale również o akcesoriach zapewniających odpowiednio wysoką temperaturę ciała. Z pewnością przyda się gruba czapka, odpowiednie rękawiczki czy buty, które ochronią stopy przed upadkiem czy zimnem. Jeżeli twoja praca ma miejsce w terenach o trudnej nawierzchni musisz zadbać o swoje stopy dlatego ważne jest jakie buty będziesz używał. Przetestowaliśmy tej zimy buty Firmy Merrell (model 87695), która specjalizuje się w produkcji zimowego obuwia górskiego. Buty te stworzone są z wysokogatunkowego materiału. Wykończone w kolorze czarnym z delikatnymi, kolorowymi emblematami na języku i podeszwie. Nieprzemakalne, osadzone na wysokiej antypoślizgowej podeszwie buty, zapewnią przemarsz suchą stopą nawet w najgorszą słotę i niepogodę. Jednym słowem: warto.
Prace sezonowe
W okresie świątecznym czy letnim, kiedy to organizowane są liczne imprezy plenerowe, zatrudnia się do czasowej pracy, chociażby do obsługi targów przedświątecznych czy letnich imprez w plenerze. Nie są to ciężkie rodzaje prac, jednak wymagają odpowiedniego ubioru, który pomoże nam łatwiej znieść czas w pracy. W porze letniej dobrze jest postawić na lekki, przewiewny strój, który jednak nie będzie zbyt wiele odkrywał oraz nakrycie głowy, chroniące przed słońcem. W zimie należy ubrać się „na cebulkę”, dzięki czemu będziemy mogli ubrać się odpowiednio do aktualnej temperatury, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy spędzamy w pracy wiele godzin.
Bezpieczeństwo
Część prac na zewnątrz wymaga zachowania bezpieczeństwa, a pomóc w tym może także właściwy strój. Warto zadbać o takie jego akcenty, jak obuwie ochronne- nie tylko przed mrozem, ale również przed wypadkami, nakrycie głowy o podobnym zastosowaniu, elementy odblaskowe czy rękawice ochronne. Wiele firm działających na rynku oferuje profesjonalną odzież ochronną, która oprócz ochrony przed warunkami atmosferycznymi chroni najbardziej narażone części ciała przed skaleczeniami w pracy, a cena takich akcesoriów nie jest wygórowana, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo i zdrowie w pracy.
Z racji tego, że zapewnienie bezpieczeństwa w pracy należy do pracodawcy, zawsze można wnioskować o chociaż częściowy zwrot kosztów ubrań pracowniczych- w części przedsiębiorstw akcja z ubiorem dla pracowników organizowana jest cyklicznie, natomiast w reszcie przedsiębiorstw można wynegocjować chociaż częściowy zwrot kosztów ubioru pracowniczego. Warto pamiętać, że jego odpowiedni wybór pozytywnie wpływa na samą jakość wykonywania naszych obowiązków zawodowych i bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.
W artykule wykorzystano dane statystyczne pochodzące z serwisu www.styropmin.pl
U nas szef zainwestował w ubrania odblaskowe że nas było widać jak pracujemy przy drogach po zmierzchu. Myślę, że to ważna inwestycja. Oprócz tego mamy czapeczki na których jest haft komputerowy z logiem firmy 🙂 Też ładne.
U mnie w liceum popularnym dodatkiem do ubrań były naszywki. Zapanowała na nie taka moda, że niemal wszyscy je mieli na plecaku ub ubraniu, nawet jeden z nauczycieli!