Najlepszy sprzęt dla fachowca – przegląd gwoździarek
Młotek to już prehistoria. Gwoździarki wbiją gwóźdź szybko, wygodnie i pod żądanym kątem. Tempo pracy tych urządzeń sięga nawet 2-3 sztuk wbitych w sekundę. Jednak, żeby wykorzystać pełnię możliwości tego narzędzia, musimy się zastanowić czego potrzebujemy, co do czego najczęściej przybijamy i wybrać sprzęt zaprojektowany pod nasze typy zastosowań. Szeroki wybór urządzeń może dekoncentrować i utrudniać wybór dlatego dzisiaj skupimy się na szybkim przeglądzie rodzajów gwoździarek i ich zastosowań.
Gwoździarki pneumatyczne
Gwoździarki pneumatyczne, nazywane„pistoletami” – są najpopularniejszym typem gwoździarek, które sprawdzają się używane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Do działania potrzebują podpięcia do kompresora. To właśnie sprężone powietrze odpowiada za siłę, z jaką wyrzucany jest gwóźdź.
Gwoździarki elektryczne
Gwoździarki elektryczne mają odrobinę mniejsza moc od tych pneumatycznych, za to są lżejsze i mobilne. Działają w oparciu o mechanizm zamachowy, nie wymagają podpięcia do kompresora energię czerpią z akumulatora, który wystarcza na wbicie ok. 500 gwoździ.
Gwoździarki akumulatorowe
Gwoździarki akumulatorowe – najbardziej mobilne z wszystkich rodzajów. Ograniczeniem jest jednak czas pracy, który można wydłużyć kupując zapasowy akumulator. Ten rodzaj gwoździarek jest przeznaczony do pracy w trudno dostępnych miejscach i potrafi wbić duże ilości gwoździ.
Gwoździarki gazowe
Gwoździarki gazowe – wbijają gwoździe nawet w bardzo twarde materiały. Zasada działania oparta o wybuch w komorze pozwala wyrzucić gwóźdź z ogromną siłą. Ta duża energia wypychanego gwoździa pozwala wbijać się nawet w beton.
Gwoździarki bębnowe
Gwoździarki bębnowe – gdzie bęben podaje gwoździe, mają szerokie zastosowanie: od budowy domów, zbijania palet, przez mocowanie pokryć dachowych, aż do mocowania drewnianych elementów tj.: podłoga czy meble. Pracują szybko, a ich magazynki mogą zmieścić nawet 300 gwoździ.
Gwoździarki szynowe
Gwoździarki szynowe – mogą być ładowane pojedynczymi sztukami gwoździ, są perfekcyjnym wyborem do prac dekarskich, ciesielskich, w budownictwie szkieletowym i do budowy domów drewnianych.
Ważnym kryterium jest również wybór pomiędzy systemem spustowym, który wymaga manualnego naciśnięcia, a systemem dotykowym, w którym wystarczy przyłożyć głowicę do miejsca, w które chcemy wbić gwóźdź, co przyspiesza pracę, kiedy mamy masę gwoździ do wbicia np. podczas prac dekarskich . Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy częściej będziemy używać gwoździarek w miejscu z wygodnym dostępem do prądu, czy raczej w terenie, gdzie lepiej sprawdzą się gwoździarki bardziej mobilne (akumulatorowe lub gazowe). Wybranie odpowiedniego rodzaju narzędzia sprawi, że już nigdy nie sięgniemy po młotek.