Kiedy można płacić niższe składki do ZUS?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma profitami, które sprawiają, że coraz szersze grono osób podejmuje decyzję o takiej właśnie formie zarabiania pieniędzy.

Równocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że własna firma to szereg kosztów do poniesienia. Jednym z nich są składki na ubezpieczenie, przesyłane każdego miesiąca do ZUS. Choć teoretycznie jest to wydatek, którego nie da się ominąć, to istnieją przypadki, gdy wysokość opłat dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być znacznie niższa.

Kiedy można płacić niższe składki do ZUS? O tym opowiemy poniżej.

Niższe składki do ZUS – to możliwe

Zdarzają się sytuacje, gdy udaje się całkiem nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to na przykład założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub działania w ramach inkubatora przedsiębiorczości.

Nie zawsze jednak udaje się całkiem wyeliminować ten obowiązek, zwłaszcza jeśli prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą. Zdarza się jednak, że można skutecznie obniżyć wysokość składek. Jak to zrobić? Warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego księgowego, którego można znaleźć choćby na stronie UslugiKsiegowe.pl. Taka osoba najlepiej doradzi, jakie mogą przysługiwać nam ulgi. Jakie opcje są możliwe?

Stawki preferencyjne ZUS – kto może je płacić?

Kiedy zakłada się firmę można liczyć na bardzo praktyczną ulgę dla „młodych” przedsiębiorców. Zależy ona od wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W jej ramach znajdziemy dwie opcje: ulgę na start oraz preferencyjne stawki ZUS.

W ramach ulgi na start osoby zakładające biznes opłacają wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Są zwolnione ze składek społecznych.

Przywilej ten przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają pierwszą działalność lub nie prowadzili firmy przez ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych.

Preferencyjne składki ZUS to z kolei ulga do wykorzystania przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy. Jeśli korzystało się wcześniej z ulgi na start, to przysługuje ona między 7. a 30. miesiącem.

Mały ZUS – nowe zasady w 2020

Również po upływie pierwszych 30 miesięcy istnieje możliwość obniżenia wysokości składek ZUS. Jeżeli przychód przedsiębiorcy nie przekracza w roku 120 000 złotych, to może on wykorzystać tak zwany mały ZUS. Stawka jest obliczana na podstawie zadeklarowanej kwoty, która nie jest jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Opcja przysługuje przedsiębiorcom przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy.

Oszczędności wynikające z małego ZUS mogą wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie, co przy niskich przychodach potrafi być sporym zyskiem.

Działalność gospodarcza a umowa o pracę

Ostatnim rozwiązaniem, z którego można skorzystać, jest połączenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej z umową o pracę. Jeśli w ramach etatu uzyskuje się przynajmniej minimalne wynagrodzenie, to składki do ZUS są już odprowadzane z tego tytułu.

Wówczas w ramach własnej firmy przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania wyłącznie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jest zatem zwolniony z opłacania wszystkich składek społecznych.

Niższe składki do ZUS – sposób na optymalizację kosztów w firmie

Zwłaszcza pierwsze miesiące prowadzenia własnej firmy potrafią być wielkim wyzwaniem. Warto zatem dokładnie sprawdzić, jakie przysługują nam ulgi i możliwości zmniejszenia wysokości składek ZUS. Taka wiedza potrafi stać się kluczem do sukcesu oraz sposobem na skuteczny, zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa.