Chciałbyś otworzyć gabinet dentystyczny? Jakich zarobków możesz się spodziewać?
O własnym gabinecie dentystycznym marzą zwykle wszyscy adepci studiów stomatologicznych. Warto jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie zwykle nie jest możliwe od razu po studiach. Co więcej, już na starcie trzeba ponieść wysokie koszty takiej inwestycji. Później jednak można liczyć na całkiem dobre i stabilne zarobki.
Od razu po studiach stomatolodzy zwykle pracują w różnych publicznych czy prywatnych klinikach. Dzięki temu mogą zdobyć najważniejsze w tym zawodzie doświadczenie, brać udział w dodatkowych kursach i szkoleniach, dokształcać się w konkretnej dziedzinie stomatologii, a także gromadzić kapitał na otwarcie własnego gabinetu. A potrzeba całkiem niemało – zakup urządzeń, akcesoriów, wyposażenie pomieszczeń to kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych. Zanim więc stomatolog będzie dobrze zarabiał na swoim, na początku musi sporo zainwestować. Najczęściej więc pracuje w klinikach i gabinetach innych specjalistów, a dopiero po jakimś czasie decyduje się na otwarcie własnej działalności.
Ile zarabia się we własnym gabinecie?
To zależy od wielu czynników. Bardzo istotne jest, czy stomatolog prowadzi gabinet współpracujący z NFZ i realizuje kontrakty, czy może przyjmuje wyłącznie prywatnie. Ważne jest również doświadczenie i kwalifikacje. Stomatolodzy z wieloletnią praktyką i wieloma dodatkowymi specjalizacjami mogą sobie pozwolić na dużo wyższe stawki, które przekładają się na lepsze zarobki. Ważny jest również zakres realizowanych usług w gabinecie. Jeśli zajmujemy się wyłącznie stomatologią zachowawczą czy endodoncją, zarabiać będziemy zdecydowanie mniej niż lekarze implantolodzy, którzy zajmują się niwelowaniem ubytków w uzębieniu. Dobry stomatolog Ursynów lub specjalista w innej lokalizacji może w skali miesiąca zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy, jeśli zatrudnia kilku specjalistów i cieszy się dużym zaufaniem klientów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku działalności stomatologicznej dosyć wysokie są koszty – nieustanne zamawianie materiałów, środków opatrunkowych czy elementów wyposażenia. Przychód jest więc nieporównywalnie większy od dochodów.
Pacjenci zwracają uwagę na podejście
Zarobi stomatologów w dużej mierze zależą od zadowolenia ich pacjentów. Wielu pacjentów szuka stomatologów na lata, z których usług korzystają zawsze, kiedy tylko mają jakikolwiek problem z uzębieniem. Stomatolodzy weryfikowani są nie tylko poprzez jakość wykonywanych usług, ale również poprzez podejście do pacjentów. Raczej nikt nie lubi korzystać z usług specjalisty, który jest negatywnie, nieprzyjaźnie nastawiony, nie tłumaczy pacjentowi żadnych wykonywanych czynności, nie doradza i jest całkowicie zamknięty na kontakt z klientem. Warto więc stawiać nie tylko na doskonałe kwalifikacje zawodowe, ale również na umiejętności interpersonalne, dzięki którym stomatolog będzie cieszył się popularnością i uznaniem wśród pacjentów. Do sympatycznego, empatycznego specjalisty ludzie nie boją się chodzić, co w przypadku usług stomatologicznych jest szczególnie istotne.