Programy do projektowania dróg a różne materiały nawierzchniowe
Rodzaj materiału nawierzchniowego stosowanego w budownictwie drogowym jest w dużej mierze zależny od natężenia ruchu, obciążenia ciężarem i warunków pogodowych i wszystkie programy do projektowania dróg muszą te czynniki uwzględnić.
Rzućmy okiem na różne nawierzchnie dróg, zalety i wady każdej z nich, a kiedy dany materiał jest uważany za najlepsze rozwiązanie do budowy dróg na każdą pogodę. Programy do projektowania dróg w ten sposób mogą mieć wprowadzane istotne dla nas parametry.
Żwir
Żwir jest praktyczną, niedrogą, łatwą w utrzymaniu nawierzchnią na drogach wiejskich o małym natężeniu ruchu, szczególnie w pojazdach ciężarowych. Żwir można sprowadzać i nakładać na świeżo ściętą drogę i zagęszczać, lub istniejącą powierzchnię ocenia się w taki sposób, aby utworzyć koronę, nachylone pobocza i rowy spływowe – te są zwykle dodawane w odstępach czasu w celu usunięcia wody deszczowej, aby zachować integralność drogi, którą również każdy dobrej jakości program do projektowania dróg powinien uwzględnić.
Plusy
-Niska cena
-Łatwość utrzymania
– Zachowuje wiejski klimat
Minusy
-Wymaga częstej konserwacji
-Generuje pył i kamienie
-Może stać się nieprzejezdny przy deszczowej pogodzie
Uszczelnienia bitumiczne
Uszczelnienia bitumiczne są skutecznymi rozwiązaniami nawierzchniowymi, które program do projektowania drogi rekomenduje dla miejsc o małym natężeniu ruchu przy minimalnym obciążeniu. Emulsję z kauczuku bitumicznego natryskuje się na wstępnie zagęszczony kruszywo i zwija w warstwę podstawową, aby utworzyć odporną, szczelną nawierzchnię drogi.
Jest to trwałe i stosunkowo niedrogie rozwiązanie dla dróg drugorzędnych i jest szeroko stosowane na wsiach, miasteczkach i obszarach podmiejskich miast.
Plusy
-Wodoodporny, przeciwpoślizgowy i bezpyłowy
-Tańsze niż asfalt
-5-letni cykl konserwacji
-Trwalszy niż żwir
Minusy
– Nie tak trwały jak asfalt
-Może pękać w czasie upałów
-Szorstka powierzchnia zwiększa hałas na drodze
-Kosztuje więcej niż żwir
Asfalt
W Polsce prawie wszystkie nowo budowane autostrady i drogi przelotowe są pokryte asfaltem. Drogi te są zbudowane do obsługi dużego natężenia ruchu i dużych obciążeń i takim dedykuje je program do projektowania konstrukcji drogi.
Składają się z kilku podstawowych warstw kruszywa, które są zagęszczane i stabilizowane przed ułożeniem ostatniej warstwy smoły na powierzchni. Metoda aplikacji i temperatura mogą mieścić się w zakresie od mieszania na zimno do mieszania na gorąco i zależą od średniego obciążenia ruchem.
Gorąca mieszanka składa się z swobodnego jastrychu i stanowi powierzchnię wybierania autostrad o dużym natężeniu ruchu. I odwrotnie, mieszankę zimną stosuje się głównie na cichych drogach wtórnych.
Plusy
-Szybkie nakładanie, szybkie schnięcie
-Stosunkowo niski poziom hałasu drogowego
-Kosztuje mniej niż beton
-Łatwy do naprawy
-Do recyklingu
-Może trwać ponad 40 lat
-Elastyczny rozkład obciążenia
Minusy
-Duży ruch może powodować koleinowanie
-Toksyczny dla środowiska
-Wilgotne warunki mogą uszkodzić powierzchnię
Warto więc przemyśleć wszystkie aspekty.