Mały balkon? Duże możliwości. Sprawdź te 4!

Taras, patio, pergola, taras na dachu to wszystko wspaniałe elementy budynków, ale zwykle tylko niektóre domy mogą je zaoferować.

Z drugiej strony apartamenty zwykle mogą oferować nam tylko balkony, które często są zbyt małe, aby można je było porównać z innymi opcjami. Niemniej jednak jest wiele sposobów, dzięki którym nawet mały balkon może być relaksujący i przyjemny.

W tym miejscu chcemy podzielić się z wami najważniejszymi wskazówkami na temat tego, jak przekształcić pusty balkon w kwitnący ogród!

1. Pomyśl o swoim balkonie jako o przedłużeniu przestrzeni wewnętrznej.

Balkon ma największy wpływ jako rozszerzenie przestrzeni wewnętrznej i ważne jest, aby zadać sobie pytanie, w jaki sposób chcesz wykorzystać balkon w stosunku do przestrzeni wewnętrznej. W przypadku małych balkonów celem jest wprowadzenie na zewnątrz. W przypadku większych balkonów może to oznaczać miejsce do siedzenia na słońcu przy filiżance kawy i książce. Małe przestrzenie wymagają kreatywnego i wydajnego myślenia, dlatego dobrze jest mieć jasne pojęcie o tym, czego chcesz, zanim zaczniesz.

2. Zbuduj swoją pewność siebie, zaczynając od rzeczy małych.

Ogrodnictwo to propozycja długoterminowa, a ogród balkonowy nie jest niczym innym. Nie podważaj swoich zamiarów, zaczynając zbyt duże, ponieważ zbyt wiele roślin, a wymagana konserwacja może przytłoczyć nowego ogrodnika. Zamiast tego zacznij od kilku roślin, które wymagają minimalnej konserwacji. W miarę, jak dodajesz więcej, wykorzystuj swoją wiedzę, dokumentując swoje niepowodzenia, co z kolei da ci pewność, że możesz spróbować więcej.

Pielęgnowanie zieleni poza jakimkolwiek pokojem ma wpływ na połączenie z otoczeniem i sprawi, że przestrzeń wewnątrz będzie wyglądać na większą. Nawet jeśli masz tylko mały balkon, warto mieć tam coś zielonego, ponieważ stanowi punkt centralny poza granicami twoich ścian. Dobrym pomysłem jest też kontynuować kolorystykę – również, jeśli chodzi o zabudowę balkonu. Pomoc w tej kwestii znajdziesz tutaj: https://zabudowy-balkonowe.pl/ .

3. Używaj sezonowych dodatków dla odmiany.

Można przykładowo wprowadzać sezonowe dodatki poprzez mieszankę nasion i cebul. Nie ma nic złego w tym. To takie trochę pójście na łatwiznę, ale dlaczego tego nie zrobić!?

Pomyśl o roślinach takich jak:

  • bukszpan,
  • eukaliptus,
  • tymianek,
  • drzewo laurowe,
  • bratki.

4. Użyj nie więcej niż trzech kolorów, z dodatkiem zieleni.

Zalecamy stosowanie nie więcej niż trzech kolorów, aby nie przesadzić.. Każdy powinien ładnie formułować swoją paletę, używając albo różnych tonów lub odcieni jednego koloru, albo uzupełniających się i kontrastujących kolorów.

W tym samym zakresie kolorów trzymaj się w kontekście doniczek. Zachowaj spokój bazy odcieni, trzymając się jednego zakresu kolorów.

Możesz też dołożyć dodatki, takie jak kamyki, kawałki łupków, zrębki z kory drzewnej lub grys rolniczy (do owoców i warzyw) – dodadzą ostatecznego akcentu, a także ujednolicą estetycznie znajdujące się tam doniczki. Gleba w donicach szybko wysycha, a górna warstwa (spełniająca swoją rolę również jako dekoracja) zapobiegnie zbyt szybkiemu parowaniu wody.