Wymagania i zgody potrzebne do otwarcia salonu kosmetycznego
Salony kosmetyczne cieszą się dużą popularnością, dzięki czemu coraz więcej z nas decyduje się na otworzenie swojego lokalu. Jednak w momencie pojawienia się takiej idei, pojawiają się również wątpliwości dotyczące dopełnienia koniecznych formalności. Czy jest się czym martwić? W tym artykule znajdziecie wszystkie informacje dotyczące niezbędnych zgód i wymagań, które są potrzebne do otworzenia własnego salonu kosmetycznego.
Wymagania sanepidu
Jedną z kwestii, które najbardziej przerażają przedsiębiorców, są wymogi sanepidu. Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ nie jest trudno im sprostać. Aby uzyskać zgodę sanepidu na prowadzenie lokalu fryzjerskiego, musimy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia działalności, który opisuje warunki panujące w naszym lokalu. Według sanepidu salon musi być usytuowany w odrębnym budynku, lokalu lub stanowić jego odrębną część (tak jak w centrach handlowych). Niezbędne jest wydzielenie stref – poczekalnię, szatnię, pomieszczenie sanitarno-higieniczne, miejsce, w którym są przechowywane różne środki do utrzymania czystości, miejsce, w których przechowywane są odpady oraz miejsce, które jest przeznaczone do wykonywania usług.
Rozporządzenie sanepidu zawiera jeszcze kilka ważnych punktów, do których należy się zastosować, dlatego warto się z nim dobrze zapoznać przed otwarciem salonu, jednak te wymienione wyżej są najważniejsze. W momencie, gdy tworzymy strefy, niezwykle pomocne będzie dostosowanie do nich odpowiednich mebli. Warto zapoznać się z ofertą sklepu: https://modnakaja.pl/pl/meble-kosmetyczne-oferta-48h, w którym znajdziemy meble kosmetyczne najwyższej jakości do profesjonalnych salonów kosmetycznych.
Zarejestrowanie salonu kosmetycznego
Podstawą jest oczywiście rejestracja działalności gospodraczej. Musimy jedynie wypełnić wniosek CEIDG-1 dotyczący działalności jednoosobowej i złożyć go w dowolnym Urzędzie Miasta. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy dodatkowo wysyłać żadnych wniosków do Urzędu Skarbowego, ani zgłaszać się po numer NIP czy REGON, ponieważ ten jeden dokument załatwia wszystkie powyższe sprawy. . W tym wniosku należy zawrzeć swoje dane osobowe, nazwę i adres naszej firmy, formę opodatkowania, a także datę rozpoczęcia działalności.
ZUS i VAT
Należy pamiętać, że w ciągu tygodnia od rozpoczęcia naszej działalności, musimy zgłosić się do ZUS-u poprzez złożenie wniosku ZUA. Dodatkowo w tym samym terminie powinniśmy zgłosić do ZUS-u naszych pracowników. Do Urzędu Skarbowego należy złożyć wniosek VAT-R do dnia poprzedzającego rozpoczęcie świadczenia usług. Warto również pamiętać, że mamy prawo do zwolnienia od podatku VAT, jeśli nasze obroty nie będą wyższe niż 150 tysięcy złotych w skali roku.
Salon kosmetyczny a ZAIKS
Kolejną ważną kwestią jest odtwarzanie muzyki w naszym salonie kosmetycznym. Otóż jeżeli chcemy ją odtwarzać, musimy wykupić odpowiednią licencję od Organizacji Zbiorowego Zarządzania. Łatwo ominąć tę opłatę, w momencie, kiedy dowiemy się, jakie utwory są udostępnione w domenie publicznej.
Otworzenie salonu kosmetycznego marzy się wielu z nas. Świadczenie usług wymaga sporego wysiłku i motywacji, jednak może przynieść wiele satysfakcji. Jeżeli mowa o wymaganiach dotyczących otworzenia własnego salonu, to nie ma ich wiele. Najważniejsze jest to, aby trzymać się zasad sanepidu, ponieważ reszta formalności jest znikoma.