Drukarnia Wrocław – od Gutenberga do drukarni cyfrowej
W chwili, gdy na rynku pojawiły się urządzenia wielofunkcyjne i drukarki do zastosowań biurowych i domowych, powstała obawa, że istnienie drukarni wkrótce stanie się nieopłacalne. Tym bardziej że w pewnym momencie nastąpił prawdziwy wysyp tzw. punktów ksero, które z biegiem czasu zajęły się również oprawianiem wydruków, wykonywaniem banerów reklamowych, pieczątek, drukowaniem wizytówek czy ulotek. Szybko okazało się jednak, że nic nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej drukarni, zwłaszcza jeśli ta nie zatrzymała się w czasach Gutenberga, a stawiając na ciągły rozwój, stała się drukarnią cyfrową.
Sztuka drukarska kiedyś i dziś
Sztuka drukarska liczy sobie około pół tysiąca lat, a za wynalazcę druku uznaje się Niemca Johanna Gutenberga. Osoby Gutenberga i jego zasług nikomu w świecie drukarskim nie trzeba przybliżać, pracownicy drukarni zazwyczaj świetnie znają jego historię i wiedzą, jak wielki miał wpływ na rozwój druku. Niektóre drukarnie zostały nazwane na jego cześć – zobacz drukarnia Wrocław Gutenberg.
Droga od pierwszej metody druku do metod wykorzystywanych dzisiaj była bardzo długa. To, co teraz wydaje nam się naturalne, w minionych wiekach wcale takie oczywiste nie było, dlatego, zanim usprawniono proces nanoszenia wydruków i zredukowano poziom analfabetyzmu społeczeństwa, minęło wiele długich lat. W przeszłości umiejętność czytania i pisania nie była powszechna, co dziś wydaje nam się nie do pomyślenia. Oczywiście towarzysze sztuki drukarskiej musieli umieć czytać i pisać, przedstawiciele elit również, ale wśród uboższych warstw społeczeństwa zdarzało się to znacznie rzadziej.
Pierwsi przedstawiciele sztuki drukarskiej musieli być też sprawni fizycznie, ponieważ zmiany w konstrukcji maszyny drukarskiej wprowadzano stopniowo. Dopiero 1814 roku w redakcji londyńskiego „The Times” zaczęła pracować pierwsza prasa drukarska z napędem mechanicznym, natomiast w kolejnym wieku zrezygnowano z ręcznego układania czcionek.
Drukarnia Wrocław w XX i XXI wieku
Dopiero w minionym stuleciu nastąpił skok technologiczny, który umożliwił opracowanie kolejnych technik powielania dokumentów i druku. Każdy kolejny wynalazek wydawał się być doskonałym, jednak zawsze znalazł się ktoś, kto postanowił pójść dalej. Z biegiem czasu druk offsetowy, choć do chwili obecnej niezwykle popularny, zaczął być zastępowany drukiem cyfrowym – oczywiście nie zawsze jest to możliwe i opłacalne. Obecnie to właśnie cyfrowa drukarnia Wrocław spotyka się z największym zainteresowaniem klientów, którzy chcą szybko pozyskać wydruki w imponującej jakości.