Pomysł na biznes: Projektowanie wnętrz
Pomysł na własny biznes
Szukając pracy marzeń często zastanawiamy się nad branżą, w której chcemy pracować, a szukając zatrudnienia nieraz bierzemy pod uwagę założenie własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, należy wybrać branżę, w której się odnajdziemy, ale która także będzie niszą na rynku, co zapewni nam wystarczającą ilość zleceń, a co za tym idzie- zarobków. Temat jest szczególnie istotny dla grupy młodych mam, które często stają w dylemacie między wyborem powrotu do pracy, a opieką nad dzieckiem. Łącząc to wszystko, można znaleźć taką profesję, którą można wykonywać w biurze umiejscowionym chociażby w naszym domu i połączyć ją z innymi obowiązkami.
Aranżacja wnętrz- nisza czy przeżytek?
Obecnie na rynku zawodowym renesans przechodzą zawody, które można uznać za artystyczne. Należą do nich takie zawody, jak szeroko pojęci architekci, zarówno wnętrz, jak i budynków czy zieleni, styliści, projektanci mody i podobne zawody. Co spowodowało taki boom na właśnie te dziedziny? Zdecydowanie jest to większa świadomość ludzi, którzy organizując swoją przestrzeń życiową, stają się bardziej świadomi tego, co nas otacza, a więc stawiają na spójne, harmonijne wnętrza. Właśnie dlatego ludzie organizujący swoje mieszkania, a także szukający zmian w swoim otoczeniu, coraz częściej korzystają z usług architekta wnętrz.
Jak rozpocząć pracę w zawodzie
Aby rozpocząć samodzielną działalność w branży aranżatorskiej, przede wszystkim należy posiąść odpowiednie wykształcenie w zawodzie. Jest to niezbędny do krok do pracy w aranżacji wnętrz. W czasie edukacji warto postawić na maksymalny rozwój. Warto postarać się o staż, praktyki czy pierwsze, własne zlecenia. Praca taka umożliwi nam sprawdzenie się w roli pracownika, ale też pozwoli na zbudowanie własnego portfolio, co zaprocentuje w przyszłej samodzielnej pracy. Oczywiście, praca jako wolny strzelec niesie ze sobą pewne zagrożenia, jak chociażby lęk o niestabilność w zleceniach, co przekłada się na niewystarczające zarobki. Jednak obawy takie mogą towarzyszyć nam również w pracy na etacie. Praca na własne nazwisko pozwala na pełną realizację swoich pasji czy zamierzeń, a także mamy wpływ na organizację czasu swojej pracy.
Zarobki
Zarobki architekta wnętrz plasują się na niezłym poziomie. Pracując na etacie można liczyć na średnie zarobki rzędu trzech tysięcy złotych. Oczywiście poziom zarobków jest uzależniony od takich czynników, jak dotychczasowe doświadczenie czy staż pracy, a także ilość czasu pracy czy przyjmowanych zleceń. Decydując się na samodzielną pracę można liczyć na zarobki wyższego rzędu, jednak należy liczyć się z większą ilość pracy.
Wady i zalety pracy jako architekt
Praca architekta, choć przyjemna nie jest stworzona dla każdego. Decydując na pracę w tej branży, warto znać jej specyfikę. Jest to praca, charakteryzująca się często nieregularnym czasem pracy. Pracując jako architekt wnętrz należy być nastawionym na rozwój, czerpać inspiracje z otaczającego nas świata i ludzi, a także być wiernym swojej filozofii pracy i życia.
Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://epraktyk.pl/
Projektowałem ostatnio pokój zabaw dla dzieci klientów banku, którzy odwiedzają placówkę. Plan był prosty: zaprojektować taki pokój zabaw by klient mógł załatwić swoje sprawy 60 minut bez martwienia się o los swojego dziecka. Wykorzystałem na początku zabawki Skip Hop (coś jak na stronie http://www.calydlamamy.pl/5_skip-hop) ponieważ znam je z własnego doświadczenia. Do zabawek dodałem różnokolorowe ściany a na jednaj z nich farbę umożliwiającą pisanie kredą. Mebelki też są wyjątkowe. Zobaczcie mój projekt tutaj: prosimba.pl/ing-bank-proj013. Co powiecie? 🙂
Ostatnio zwiedzałem bardzo gustownie urządzone nowe mieszkania Legionowo i jak się okazało jedno z projektował mój były student z politechniki. Ma prywatną firmę teraz i nieźle żyje więc sądzę, tak. To dobry pomysł na biznes.