Jak szybko i bezpiecznie zmienić pracę?
Okres przejściowy pomiędzy jedną pracą a drugą to szczególnie newralgiczny czas w życiu pracownika. Jak szybko i bezpiecznie zmienić pracę, aby skutki tego były jak najmniej odczuwalne dla psychiki i portfela?
1. Zaoszczędź pieniądze
Podczas poszukiwania nowej pracy warto mieć odpowiednie zabezpieczenie. Im więcej środków pieniężnych zgromadzimy na koncie, tym dłużej i skuteczniej będziemy mogli poszukiwać nowego pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem jest również dorabianie w wolnej chwili w ramach np. umowy-zlecenia. W ten sposób zabezpieczymy się przed okresem, kiedy na nasze konto nie będą wpływać stałe i duże wypłaty.
2. Złóż w odpowiedni sposób wypowiedzenie
W przypadku umów-zleceń sprawa wygląda prosto – zwykle z dnia na dzień rozwiązujemy umowę i szukamy nowej pracy. W przypadku umowy o pracę sprawy nieco się już komplikują, gdyż obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Warto wówczas złożyć odpowiednie dokumenty na ręce pracodawcy w taki sposób, aby nie wydłużać żadnego terminu. Zbyt późno złożone wypowiedzenie może oznaczać, iż będziemy musieli przepracować w pracy nie miesiąc, lecz kolejne dwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku umowy o pracę jest składanie wypowiedzenia ostatniego dnia miesiąca.
3. Czynne poszukiwanie nowej pracy
Aby zmiana pracy odbyła się płynnie i jak najmniej odczuwalnie, dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie jej będąc na okresie wypowiedzenia bądź przygotowując się do niego. Wówczas możemy potencjalnego przyszłego pracodawcę powiadomić o tym, kiedy konkretnie możemy objąć dane stanowisko. Tą metodą zminimalizujmy okres bez wynagrodzenia i unikniemy przestoju w wykonywaniu obowiązków.
4. Wzmacniaj kompetencje
Przed zmianą pracy warto zrobić research internetowy (m.in. poprzez portal Pracuj.pl) w celu wyznaczenia i poprawy wybranych kwalifikacji pożądanych na rynku. W ten sposób nawet w krótkim czasie możemy się przekwalifikować i bardzo szybko znaleźć nową pracę.