Geologia niejedno ma imię – którą ścieżkę kariery wybrać?
Jeśli interesujesz się geologią i chcesz kontynuować swoją karierę w tą stronę – będziesz konkurować z przekrojem studiów licencjackich. Daje to jedną wielką, główną zaletę i małą wadę.
Wadą jest to, że wielu pracodawców tak naprawdę nie wie, co to jest geologia i co ona pociąga za sobą. Zdobędziesz jednak duże doświadczenie, jeśli przedstawisz się jako ktoś, kto zrobił geologię jako licencjat – okazuje się, że tacy specjaliści są potrzebni wszędzie. Ten ogólny poziom geologicznej wiedzy otwiera przed Tobą drzwi do wielkiej kariery. Wykorzystaj to!
Na przykład, w porównaniu do innych nauk, w których odpowiedzi znajdują się w książkach, geologia zajmuje się prawdziwym światem. Oznacza to niedoskonałe zbiory danych, połączenie danych opisowych i liczbowych, problemy otwarte z kilkoma możliwymi rozwiązaniami oraz konieczność wybrania najlepszego wyjaśnienia przy ograniczonych danych. Ta zdolność logicznego rozwiązywania problemów jest wprost analogiczna do podejmowania decyzji w biznesie, rządzie, polityce publicznej i innych sytuacjach w realnym świecie, ponieważ w rzeczywistości życie jest właśnie takie!
W porównaniu z głównymi kierunkami nienaukowymi, kierunki geologiczne mają rozległe doświadczenie z różnymi programami, są powiązane z wszelkiego rodzaju obliczeniami numerycznymi (nawet jeśli nie lubisz rachunku różniczkowego, z pewnością możesz pracować z liczbami o wiele bardziej akceptowalnymi niż przeciętny nie-naukowy specjalista), są powiązane z problemami technicznymi i stawiają na doświadczenie w integrowaniu i równoważeniu złożonego zbioru obiektywnych danych (w tym obserwacji numerycznych i jakościowych) przy rozwiązywaniu problemu.
Jeśli starałeś się wziąć udział w zajęciach, które rozwinęły twoje umiejętności pisania i mówienia ustnego, pamiętaj, aby również w geologii wykorzystać te talenty! Pracodawcy uwielbiają ludzi z umiejętnościami technicznymi, którzy potrafią również jasno się komunikować.
Nauka o ziemi – jakie opcje kariery na Ciebie czekają?
Powiedzmy, że naprawdę chcesz być profesjonalnym geologiem. Kariera w geologii ogólnie należy do następujących kategorii:
-
Korporacyjna (ropa, górnictwo, ochrona środowiska, inżynieria)
-
Non-profit (ochrona środowiska, planowanie, edukacja)
-
rząd (planowanie lokalne i regionalne, rządowe przepisy i ochrona środowiska)
-
inżynieria geologiczna
-
państwowe badania geologiczne, obsługa parku narodowego, parki państwowe
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o pracy w przemyśle, administracji lub świecie non-profit, jest udział w comiesięcznych spotkaniach jednej lub kilku organizacji związanych z geologią. Sporo na ten temat możesz dowiedzieć się też wchodząc tutaj: http://www.interra-geologia.pl/obsluga-geologiczna-budowy/.
Będąc na spotkaniach w kręgach geologicznych zamiast rozdawać CV, wydrukuj wizytówki, które podają twoje imię i nazwisko, spodziewaną datę ukończenia studiów, dane kontaktowe i oczywiście to, że jesteś zainteresowany stażem lub, jeśli jest to odpowiedni moment – pracą na pełny etat.
[TB]