Jak solidnie postawić ściankę działową?

straw-panel-building8

Budowa ścianki działowej wymaga precyzji, umiejętności budowlanych oraz przede wszystkim sprawdzonych i solidnych materiałów. Musi to być bowiem konstrukcja solidna, stabilna i wytrzymała. Zanim zbudujemy ściankę działową, warto więc najpierw mieć dobry plan, a następnie kupić odpowiedniej jakości materiały budowlane.

Ściany działowe dosyć rzadko muruje się z pełnej cegły, gdyż wymaga to największej ilości pracy. Najczęściej ścianki powstają z płyt gipsowo-kartonowych lub z pustaków, gdyż dzięki temu są lżejsze i szybsze do wykonania. Tymczasem ściana z cegły może być nie tylko ważnym elementem podziału przestrzeni w domu, ale również dawać ciekawy efekt dekoracyjny. Uzyskamy go, jeśli pozostawimy cegłę nieotynkowaną. Cegła ręcznie formowana prezentuje się bardzo oryginalnie i niebanalnie, można ją więc wykrorzystać jako element dekoracji pomieszczenia. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli jedną ściankę pozostawimy w całości nieotynkowaną w taki sposób, aby widoczne były poszczególne cegły. Dobrze wygląda to zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i o nowoczesnej stylistyce.

Szeroki wybór cegieł na ściankę działową

Oprócz wartości dekoracyjnych ściany z pełnej cegły mają o wiele więcej zalet, których nie ma w przypadku stawiania ścianki z pustaków czy bloczków. Przede wszystkim, bardzo dobrze izolują pomieszczenie akustycznie. Z pewnością będzie w nim o wiele ciszej niż jeśli wykonamy ściankę z innych materiałów. Co więcej, ściany z cegieł są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia i zarysowania niż ściany z pustaków czy bloczków. Producenci materiałów budowlanych oferują coraz więcej wzorów i kolorów cegieł ręcznie robionych, dzięki czemu można mieć pewność, że każdy inwestor bez problemu znajdzie taką stylistykę, która będzie odpowiadała jego indywidualnym oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Postawienie ścianki lepiej powierzyć fachowcom

Murowanie ściany działowej z cegieł nie jest prostym zadaniem i jeśli popełnimy tu jakiekolwiek błędy, może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie zakrycie defektów estetycznych, czyli po prostu otynkowanie ściany. Jeśli ściankę z cegieł chcemy postawić w już istniejącym budynku, a pomysł na ściankę pojawił się na przykład podczas generalnego remontu, warto sprawdzić, czy strop wytrzyma takie dodatkowe, dosyć duże obciążenie. Przed murowaniem ścianki należy przede wszystkim wyznaczyć jej linie na podłodze , suficie, oraz na ścianach, do których ma przylegać. W przeciwnym razie może bowiem się okazać, że ścianka wyjdzie dosyć krzywo, a co za tym idzie, nie będzie się prezentować zbyt estetycznie. Murowanie ścianki działowej może być skomplikowane dla osoby, która nie zna się na pracach budowlanych. Nawet, jeśli mamy talent do majsterkowania, to zadanie lepiej jest powierzyć fachowcom. Dzięki temu można bowiem mieć pewność, że ścianka będzie silna, solidna i wykonana zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki budowlanej. Inwestycja w jakość na pewno się opłaci, a ścianka działowa murowana z cegieł będzie cieszyła oczy i stanie się jednym z ciekawszych elementów aranżacji wnętrza.