Okucia do szkła hartowanego – co się sprawdzi?
W dzisiejszych czasach szkło hartowane jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które idealnie sprawdzi się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Oczywiście należy również prawidłowo dobrać odpowiedni rodzaj okuć czy łączników by całość konstrukcji była stabilna a przede wszystkim bezpieczna.
Szerokie zastosowanie szkła hartowanego
Szkło hartowane może być wykorzystywane przy różnych konstrukcjach i tutaj nie ma znaczenia czy będą to balustrady do schodów tarasów, balkonów czy daszki zewnętrzne nad drzwi grunt, by prawidłowo dobrać odpowiedni rodzaj okuć, a wybór jest w tej kwestii bogaty. Wszystko tak naprawdę zależy od aranżacji i efektu, jaki chce się osiągnąć. Wbrew panującej opinii montaż szklanych elementów za pomocą łączników jest bardzo prosty i gwarantuje komfort użytkowania, więc nie należy obawiać się, że balustrada czy przeszklona ściana nie będą trwałe.
Jakie są rodzaje okuć?
Tutaj podział dotyczy głównie sposobu mocowania, bo w zależności od potrzeb można wybrać okucia, które nie wymagają nawiercania otworów w szkle bądź takie, których montaż wymaga nawiercenia otworów. Wybór odpowiedniego mocowania jest bardzo ważny i warto wcześniej zastanowić się nad tym, gdyż dobór okucia wymaga zastosowania szkła, które zostało poddane odpowiedniej obróbce. Niestety, jeśli tafla szkła została już zahartowana, bądź laminowana nie będzie możliwości wykonania w niej otworów montażowych. Wykonuje się je na samym początku.
Okucia punktowe- co warto o nich wiedzieć?
W tym przypadku mocowania muszą być umieszczone we wcześniej nawierconych otworach, które mogą mieć budowę stożkową bądź cylindryczną. Oczywiście nie jest to jedyny rodzaj mocowania, które wymaga wykonania otworów, bo chcąc zamontować dodatkowe zamki czy zawiasy, również okażą się niezbędne. Okucia punktowe należy dobrać ściśle do grubości szkła, to jest bardzo ważny szczegół tak samo, jak fakt, iż niezbędne będą specjalne uszczelki, które należy zamontować pomiędzy metalowym elementem a szklaną powierzchnią. Montując okucia punktowe, należy ściśle kierować się zaleceniami producenta, odnoście docisku, bo można uszkodzić zarówno samo mocowanie, jak i powierzchnię szkła, bo im mocniej okucie zostanie dokręcone, tym większe naprężenia powstaną. W tej kwestii niezbędne wiadomości można znaleźć również na gigastal.pl/rotule-i-uchwyty-punktowe-do-szkla-c-277.html, gdzie można także nabyć mocowania różnego typu.
Miejsce montażu ma znaczenie!
Tak, to, gdzie zostanie zamontowane okucie punktowe, ma znaczenie, bo takie mocowanie dzieli się również pod względem zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Jeśli konstrukcja będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych, to jest na mróz czy deszcz i wiatr, mocowanie musi być przede wszystkim trwałe i wykonane z odpowiedniego rodzaju materiału. Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się okucia wykonane z aluminium, stali nierdzewnej o wysokiej odporności na korozję. Przy szklanych zadaszeniach sprawdzą się okucia przegubowe, które zapewnią stabilność szklanej tafli.
Jako architekt wnętrz, zawsze stawiam na nowoczesne rozwiązania, a https://binglass.pl/balustrady-szklane-krakow/ to mój ulubiony element projektowania. Z pewnością skorzystam z tych inspiracji przy kolejnym projekcie.