Sztuki walki dla osób niepełnosprawnych – czy konieczne będą dodatkowe kursy dla instruktorów?
Sport jest istotną kwestią w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Niektóre warianty aktywności sportowej wykorzystywane są jako elementy terapii i powrotu do zdrowia w momentach choroby. Sprawdźmy więc, jak wygląda uprawianie sztuk walki dla osób niepełnosprawnych- czy wszystkie warianty dostępnych sztuk walki będą możliwe do uprawiania przez osoby niepełnosprawnością, a czy instruktorzy będą potrzebować dodatkowych szkoleń z tej tematyki.
Co na początek?
Osoba decydująca się na pracę ze sportem powinna zdecydować się na zrobienie kursu dającego uprawnienia instruktorskie w danej dziedzinie. Jeśli mowa o sztukach walki można w każdym większym mieście znaleźć ofertę kursów w tej tematyce, a spora część z nich organizowana jest online, bez wychodzenia z domu. Z racji tego, że organizatorzy dostępnych kursów są różni, warto jest zapoznać się z tematyką zajęć, jaką obejmuje dany kurs. Przeciętne szkolenie w tej tematyce obejmuje zagadnienia z takich zakresów, jak anatomia, fizjologia, biochemia czy dietetyka, a także z bardziej specjalistycznych kwestii, związanych z zagadnieniami praktycznymi i prawnymi dotyczącymi prowadzenia zajęć z samoobrony. Zakończenie kursu daje pełne kwalifikacje umożliwiające prowadzenie zajęć z wybranej dziedziny sportu.
Co z osobami niepełnosprawnymi?
Niepełnosprawność nie przekreśla osób chętnych do uprawiania wymarzonego sportu. Wiele jednak zależy od rodzaju niepełnosprawności, która może stanąć na przeszkodzie w wykonywaniu niektórych ćwiczeń czy akrobacji. Mówiąc o uprawianiu sztuk walki przez osoby niepełnosprawne należy mieć świadomość, jak wyglądają zajęcia z samoobrony- pomoże to podjąć ostatecznie decyzję odnośnie wyboru optymalnych zajęć sportowych dla siebie. Warto pamiętać, że zajęcia ze sztuk walki okazują się również pomocne w dbaniu o własne bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach, dzięki czemu zajęcia mają dodatkowy atut.
Czy konieczne są dodatkowe kwalifikacje?
Dobra wiadomość jest taka, że do prowadzenia zajęć ze sztuk walki dla osób niepełnosprawnych nie są wymagane żadne dodatkowe szkolenia czy posiadane certyfikaty. Mało tego, w większych miastach pojawiają się specjalne sekcje stworzone dla osób niepełnosprawnych. Korzystanie z grup sportowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością znacznie ułatwi sam dobór ćwiczeń indywidualnie do problemów zdrowotnych osób uczęszczających na zajęcia. Co ważne, część instruktorów prowadzących zajęcia posiada również dodatkowe kwalifikacje, chociażby z fizjoterapii. Taka wiedza i kwalifikacje, choć nie są wymagane, często ułatwiają pracę zwłaszcza z osobami z niepełnosprawnością.
Podsumowując
Sztuki walki ze względu na swoją różnorodność, a także możliwość zapewnienia sobie bezpieczeństwa są ciągle modne, także wśród osób z niepełnosprawnością. W większych polskich miastach znaleźć można sporo szkół prowadzących zajęcia ze sztuk walki, prowadząc również zajęcia dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wszyscy uczestnicy zajęć mogą poprawić swoją kondycję.
Trenujesz spoty walki? Może zainteresuje Cię również oferta Madake.pl – Kij Bo